Cukr a sůl jako metla lidstva

Redakce dopopručuje

Jaká je nejlepší seznamka?

V dnešní době se online randění stává velmi běžným...

Houba parazit, která léčí

Housenice čínská je neobvyklá houba s dlouhou historií použití...

Posilovací lana: Nejen pro děti, ale i pro dospělé

Vzpomínáte na ty časy, kdy jste jako děti trávili...

Hodinky jako klíčový prvek vašeho stylového vzhledu

V době digitálních technologií, kdy čas můžeme zjistit prakticky...

Proč se vyplatí zvolit truhlářství namísto běžného obchodu s nábytkem?

Zařizujete atypický interiér? Nebo jednoduše toužíte po nábytku, který...

Metla lidstva, zdá se vám to přehnané? Bohužel, pravda je taková, že cukr a sůl, ruku v ruce, stojí za celou řadou zdravotních problémů. Jejich zvýšená konzumace je příčinou mnoha civilizačních chorob, které lidstvo trápí. Patří sem mozková mrtvice, onemocnění srdce, ledvin a zejména alarmující nárůst cukrovky.  Zvýšená konzumace soli, která je dokonce více nebezpečná než cukr, má za následek zvýšené riziko řídnutí kostí, zhoršuje ekzém a revmatismus. Díky soli tělo zadržuje vodu a proto může docházek k otokům. A v neposlední řadě stimuluje chuťové buňky čímž zvyšuje chuť k jídlu a to má za následek nadváhu až obezitu.

Proč konzumujeme cukr a sůl ve zvýšené míře a jak bychom měli jejich přísun zredukovat. Případně čím je nahradit?sůl Lidí, kteří solí příliš je celá řada, je to zvyk jako každý jiný. Je relativně snadné omezit sůl, kterou přidáváme do pokrmů, které si doma sami připravujeme. Ideální je, přestat solit ze dne na den, u soli skutečně nemá smysl její postupné snižování. Zcela zásadním problémem ale je to, že omezení soli nesmí končit s tím, že si přestaneme solit chléb k snídani či polévku a jiná jídla. Musíme se zaměřit také na potraviny, které kupujeme již hotové. Sůl je totiž přidávána snad do všech jídel. Od sušenek po cereálie například. Například v jednom druhu kukuřičných lupínků k snídani je více soli než obsahuje balení chipsů. Jakkoliv to zní absurdně, taková jsou fakta, sůl totiž zvýrazňuje sladkou chuť a právě proto se vyskytuje i v mnohých potravinách, kde byste ji rozhodně nehledali.

Cukr, jako nepřítel lidského zdraví číslo dva je o něco zrádnější než sůl. A to zejména v tom, že závislost na sladkém se vypěstuje velice rychle, ale zbavit se jí může naopak trvat až deset let. Cukry v kombinaci s tuky způsobují, že se v mozku vyplavují stejné látky jako například při orgasmu nebo při užití silných drog. Nadbytek cukru může v těle způsobit škody srovnatelné s těmi, které dokáže zapříčinit alkohol. Pro dětský mozek může mít zvýšená konzumace dokonce zcela zásadní vliv na vývoj mozku. Cukr totiž zabraňuje tvorbě a vývinu neuronů. Navíc u dětí dochází k znehodnocení chutí. Nejsou potom schopni vyhodnotit přirozeně nasládlé potraviny (například ovoce typu jablka) za sladké, přijde jim totiž kyselé a ovoce potom odmítají.

Jak už bylo zmíněno, odvykání na sladké je ještě těžší než na na slané. Pokud sůl je téměř ve všech potravinách, pak by se dalo říci, že cukr je snad úplně ve všech. Jeho přirozená forma se objevuje právě i v ovoci a dokonce i některé zelenině, tedy vyhnout se cukru je téměř nemožné. Ovšem i zde platí, že důležité je hlídat jeho příjem a kombinovat potraviny dle obsahu cukru. Zásadou je, vždy pečlivě číst složení výrobku, který kupujeme. Pokud jsou zde hodnoty cukru vysoké, cíleně se jim vyhýbejte. Věděli jste, že v některých limonádách je více nežcukr 40 kostek cukru (v 1,5litru) a v ochucených minerálkách, které často lidé pijí jako zdravý nápoj, obsahují 5 kostek cukru. Nejenže přeslazené nápoje nezaženou žízeň, ale také extrémně zatíží organismus, který si s nadbytkem cukru jen těžko poradí bez následků.

Umělá sladidla rozhodně nejsou řešením, ta sice dokáží ošálit chuťové buňky, ale mozek se zmást nenechá a tak do hodiny po té, co vypijete limonádu s umělým sladidlem dostanete téměř neovladatelnou chuť na něco sladkého. A aspartam či agávový sirup jsou dokonce zdraví nebezpečné. Stévie je rozumnější alternativou, ovšem i ona způsobí neovladatelnou chuť na sladké nedlouho potom, co ji v nějaké podobě sníte či vypijete. Mozek dostane signál, že dostane cukr (zdroj energie), ten ale nepřijde a proto si po velmi krátké době začne cukr žádat. A to právě v podobě chuti na sladké.

Hlídejte si obsah soli a cukru ve všem, co denně jíte, nenechte se zmást nápisy na obalech. To, že obsahují slova zdravá, fit či bio ještě nemusí znamenat, že jsou zdraví prospěšná. Čtěte malá a ještě menší písmenka a při vaření zbytečně nesolte, zejména masa a jiné pokrmy, které jsou přirozeně slané. S cukrem buďte také opatrní a pokud je nutné sladit, pak alespoň vždy zkuste cukr minimalizovat. Můžete tím výrazně ovlivnit zdraví vaše i vašich dětí.

Svět Dnes na Facebooku
euro