Víceletá gymnázia ano či ne?

Redakce dopopručuje

Jaká je nejlepší seznamka?

V dnešní době se online randění stává velmi běžným...

Houba parazit, která léčí

Housenice čínská je neobvyklá houba s dlouhou historií použití...

Posilovací lana: Nejen pro děti, ale i pro dospělé

Vzpomínáte na ty časy, kdy jste jako děti trávili...

Hodinky jako klíčový prvek vašeho stylového vzhledu

V době digitálních technologií, kdy čas můžeme zjistit prakticky...

Proč se vyplatí zvolit truhlářství namísto běžného obchodu s nábytkem?

Zařizujete atypický interiér? Nebo jednoduše toužíte po nábytku, který...

Pomalu se blíží termín odevzdání přihlášek na víceletá gymnázia, to obvykle znamená, že už se rodiče rozhodli své dítě na takovou školu umístit či se o to minimálně pokusit. Je to těžká volba, pokud se rodič zamýšlí nad celou problematikou více do hloubky a klade důraz na potřeby, schopnosti, ale i emoční rozpoložení či zralost dítěte.

Dosavadní studijní výsledky a zájem o studium jsou totiž jen jednou stranou pomyslné mince, víceletá gymnázia jsou svou podstatou mnohem více konkurenčním prostředím v porovnání s běžnou základní školou. Děti, které jsou citlivější na změny, méně soutěživé či možná i méně sebevědomé mohou mít v takovém prostředí problém se sebeprosazováním a to může postupem času i značně ovlivnit jejich výkon. Mohou být totiž demotivovány tím, že jejich schopnost prosadit se je v porovnání se spolužáky na jiné – nižší úrovni.

Neznamená to ale, že by méně průbojné děti neměli šanci být na takové škole úspěšné. Jen je třeba s dítětem od počátku komunikovat a na změnu školy je připravovat a seznamovat je postupně s možnými scénáři, které mohou v nové škole nastat. Je nesmírně důležité u takových dětí budovat zdravé sebevědomí a povzbuzovat je v každém kroku, kterým se přiblíží pomyslné hranici svých dosavadních možností.

Většina rodičů se zodpovědně účastní Dní otevřených dveří a přepečlivě zkoumají dostatečně moderní vybavení, reference škol a učitelů na internetu, neměli by ale opomíjet, že to jejich dítě bude na škole studovat. Tedy neměli by je z celého procesu výběru vylučovat, ale naopak, měli by klást důraz na to, aby dítě cítilo, že k jeho přání a kritériím je přihlíženo a jsou pro rodiče důležité.

Plníme-li si totiž své sny či nedosažené cíle přes své děti, pak je to jen o nás a o uspokojování našich potřeb, nikoliv o přání, snech a potřebách našich dětí a to se dříve či později projeví a dost možná i obrátí proti nám.

Svět Dnes na Facebooku
euro
Předchozí článek
Další článek