Vybíráme interiérové dveře

Redakce dopopručuje

Jaká je nejlepší seznamka?

V dnešní době se online randění stává velmi běžným...

Houba parazit, která léčí

Housenice čínská je neobvyklá houba s dlouhou historií použití...

Posilovací lana: Nejen pro děti, ale i pro dospělé

Vzpomínáte na ty časy, kdy jste jako děti trávili...

Hodinky jako klíčový prvek vašeho stylového vzhledu

V době digitálních technologií, kdy čas můžeme zjistit prakticky...

Proč se vyplatí zvolit truhlářství namísto běžného obchodu s nábytkem?

Zařizujete atypický interiér? Nebo jednoduše toužíte po nábytku, který...

Nevhodný výběr interiérových dveří dokáže nadělat pořádnou paseku. Místo krásného interiérového doplňku na dalších pár desítek let si do pantů můžete zasadit nekvalitní kus tvrdého papíru, který nevydrží ani do příštích prázdnin. Na co si dát při výběru interiérových dveří pozor?

Výplň interiérových dveří určuje jejich odolnost

V první řadě byste se měli zaměřit na výplň interiérových dveří. Ta totiž určuje jejich kvalitu. Nejčastějšími výplňovými materiály pro interiérové dveře jsou:

  • voština – nejlevnější, ale nejméně odolný výplňový materiál. Jedná se o papír tvarovaný do včelích pláství. Je lehký a nejčastěji se umísťuje na vstup do méně frekventovaných místností.
  • děrovaná dřevotřísková deska – odlehčená dřevotříska tlumí hluk, je odolnější než voštinová výplň a často se volí jako kompromis mezi cenou a kvalitou.
  • plná dřevotřísková deska – nabízí nejvyšší odolnost ze všech zmíněných výplňových materiálů. Odolá větší zátěži a fyzickému poškození. Ze všech možností je nejdražší, ale nejpevnější.

Povrch interiérových dveří utváří jejich vzhled

Fyzickému poškození, vlhkosti a dalším vnějším vlivům brání materiál na povrchu interiérových dveří. Vybírat můžete z:

  • folie – nejlevnější varianta povrchu dveří, která je poměrně odolná, ale raději ji volte do méně vytížených prostor. Dveře se mohou poškrábat a neodolají příliš vlhkému prostředí.
  • laminát – snáší větší zátěž, mnohem déle vydrží a skvěle odolává vlhkosti. Laminátové interiérové dveře se hodí i do kuchyní a koupelen.
  • dýha a masiv – povrch dveří je vytvořen z dřevěné vrstvy, která je ze všech variant nejodolnější. V případě dýhy se jedná o slabší vrstvu než u masivu, který vytváří luxusní vzhled dveří. Nevýhodou tohoto povrchu je ztráta původní barvy, ke které může docházet během let vlivem slunce. Vlhkost dřevu také nesvědčí, proto se speciálně upravují k použití do koupelen a kuchyní.

Plné, či prosklené? Toť otázka

Prosklené interiérové dveře se těší velké oblibě zákazníků. Dokážou prosvětlit tmavé chodby, aniž by narušovaly soukromí. Na výběr máte z několika druhů skel. Průhledných, přes které vidíte vše, co se v místnosti děje (ty nejsou vhodné do ložnic a koupelen) i mléčných, které propouští světlo, ale není skrz vidět (často se používají v koupelnách).

Otočné, posuvné či skládací interiérové dveře

Způsob otevírání je dalším důležitým kritériem výběru interiérových dveří. A zatímco klasické otočné dveře se využívají do větších místností, v menších vám ušetří místo interiérové dveře posuvné s jedním křídlem nebo dvoukřídlé. U nich si dále můžete vybrat, jestli se budou posouvat po zdi, nebo do pouzdra.

Oblíbené značky interiérových dveří

Pokud máte vybranou výplň, povrch a způsob otevírání, přichází na řadu volba značky. Oblíbenými výrobci interiérových dveří jsou například Porta Doors, Verte Doors, Vasco Doors a Invado, kteří nabízejí jak jednoduché bílé interiérové dveře, tak dveře v imitaci různých druhů dřev a vydrží dlouhá léta.

www.plancher.cz

 

Svět Dnes na Facebooku
euro