Z Litomyšle do Dobrušky a dál

Redakce dopopručuje

Jaká je nejlepší seznamka?

V dnešní době se online randění stává velmi běžným...

Houba parazit, která léčí

Housenice čínská je neobvyklá houba s dlouhou historií použití...

Posilovací lana: Nejen pro děti, ale i pro dospělé

Vzpomínáte na ty časy, kdy jste jako děti trávili...

Hodinky jako klíčový prvek vašeho stylového vzhledu

V době digitálních technologií, kdy čas můžeme zjistit prakticky...

Proč se vyplatí zvolit truhlářství namísto běžného obchodu s nábytkem?

Zařizujete atypický interiér? Nebo jednoduše toužíte po nábytku, který...

Zdravím vás na naší trase Litomyšl, Letohrad a Rychnov nad Kněžnou. Po sedmé hodně večerní jsme dorazili do Dobrušky a po ubytování se vydali na obhlídku města. Rodný dům F. L Věka – Heka otvíral již ráno v devět hodin. To nás uspokojilo a padli jsme do postelí s velkým očekáváním dalšího dne.

V bezpečí svých hradeb nikdy nemusela bojovat

Jak Dobruška vznikla, nevíme. Důvodem k založení sídla v dobrušské kotlině byla zřejmě výhodná poloha na křižovatce obchodních cest a potok Brkva, který poskytoval dostatek vody ještě počátkem 20. století. Jako každé pořádné středověké město byla i Dobruška obehnána hradbami, což byla spíše jakási zeď, jež poskytovala trochu ochrany proti případným lapkovským tlupám, ale nemohla vzdorovat tehdejšímu vojsku. Ostatně nebylo to ani zapotřebí. Po celou známou historii Dobrušky nebylo město nikdy obléháno, ba ani se o ně nikdy nebojovalo.

Městečko F. L. Věka

Většina z nás má ale toto městečko v povědomí ze seriálu podle Jiráskova románu F. L. Věk. Co tedy najdeme nyní? Krásně udržovaný rodný domek Františka Vladislava Heka, který představuje dobře uchovanou ukázku předměstské architektury 18. století. Expozice má tři části. Obytná světnička  připomíná způsob života a bydlení lidí na počátku 19. století, na ni navazuje kupecký krám a závěrečná část obsahuje dokumenty o životě a díle nejpopulárnější dobrušské osobnosti, kterou František Vladislav Hek bezesporu je. Je také připomínkou natáčení slavného seriálu.dobrusk-opocno

Z věže radnice až  do hor daleko odtud

Dominantou města je radnice na náměstí F. L. Věka, jež byla postavena po velkém požáru v roce 1565. Z ochozu 45 m vysoké radniční věže je krásný výhled na Orlické hory a při jasném počasí i na Krkonoše. Na Šubrtově náměstí si musíme také prohlédnout Vlastivědné muzeum s připomínkou židovské komunity, dějin města a synagogu. Pozornost také připoutá Děkanský Chrám sv. Václava.

Opočno se má čím pochlubit

No a šup do auta a jedem do Opočna. Cestou se nudit nebudete, protože podhůří Orlických hor je nádherné. Opočno – renesanční zámek nad údolím Zlatého potoka vystavěl na základech gotického hradu český šlechtický rod Trčků z Lípy ve 2. polovině 16. století. Další majitelé, Colloredo – Mansfeldové, upravili zámecké interiéry do dnešní podoby a soustředili v nich bohaté sbírky obrazů, nábytku a zbraní. Zámek je obklopen rozsáhlýmdobruska-trebechovice-betlem krajinkářským parkem, kam po komentované prohlídce interiérů stojí za to zajít.

Pojďte s námi do betléma pod Orebem

Pozdní, ale dobrý oběd na náměstíčku před zámkem nám chutnal, ale ještě nás čekaly Třebechovice pod Orebem. Betlém se konečně dostal do důstojného prostředí v rekonstruovaném domě. Věřte, že posezení před ním a poslech velmi komorního komentáře je důstojným zakončením cesty po tomto nádherném koutu naší krásné vlasti.

Autor: Mgr. Hana Sovová

Svět Dnes na Facebooku
euro