Jedna hodina na únik ze zamčené místnosti plné falešných stop, hlavolamů, hádanek, pastí a nástrah – to je escape game. Hit posledních let, jak hodnotí i mnohá periodika, který se k nám dostal po boomu téměř po celém světě, nezná hranice kreativity. Díky tomu, že člověka přenese do vymyšleného světa, kde právě on je hlavní hrdinou, escape games vcelku rychle usedly na pomyslný vrchol žebříčku zážitků, které si můžete koupit. Zjistilo se, že právě ona přenesená realita láká lidi a únikové hry se tak těší velké přízni. To, že člověk nehraje za figurku na herním poli nebo v počítači, nýbrž sám za sebe je právě největším lákadlem.

Escape game – páchnoucí vězení i královský zámek

Nové technologie přináší každým rokem lepší a kvalitnější hry, které se také dají hrát na čím dál tím více přístrojích. Nejnovější grafika, zvuk a design, moderní konzole i počítače vás dokážou zanést do děje hry tak věrohodně, že máte pocit, že v ní jste. Escape game nic z toho nemá, protože tady už nemáte pocit, že ve hře jste. Vy v ní totiž opravdu jste. Všechno je jen na vás a na lidech, se kterými hrajete. Sami vlastní silou, logikou, kreativitou a rychlostí se posouváte dál a dál, dokud se nedostanete až do úplného konce.

Jak již název vypovídá, jedná se o útěk. Útěk z místnosti, kam vás na začátku zavřou, a ze které se musíte do časového limitu šedesáti minut dostat ven. Někomu se to nepodaří vůbec, někdo to zvládne ani ne v polovičním čase – všechno je na vás. Obecně platí, že minimální počet hráčů jsou dva, nicméně větší smysl dává hrát ve více lidech, obvykle maximálně v šesti. Čím více lidí je, tím rychleji se dá hlavolamům přijít na kloub, ale také to stojí značné úsilí, koordinaci a efektivní komunikaci. I z toho důvodu se escape games doporučují jako ideální akce na teambuildingy jak pracovní, tak rodinné, školní atd. Jsou vhodné i pro cizince a turisty, protože v nich zpravidla není ani znalost žádného jazyka potřeba. Pouze ke komunikaci.

Dnes už poskytovatelů a kreativců provozující escape games je tolik, že jich najdete v každém větším městě hned několik. Zde si např. můžete přečist o escape game v Ústí nad Labem.  Že je z čeho vybírat vám ukážou nejen recenze nebo sociální sítě, ale především nepřeberná škála témat, do kterých jsou místnosti laděné. Chcete do minulosti, podívat se do dob krále Artuše nebo do starého Řecka? Nebo raději preferujete válečnou tématiku či vězení? Můžete se ale i velmi snadno dostat na pirátskou loď, do chemické laboratoře nebo na operační sál. To je jen malý výčet toho, kam až kreativita escape games sahá. K tomu všemu jsou jednotlivé místnosti jinak obtížné a obecně platí, že by každý měl začínat u nejjednodušší nehledě na to, jak sebevědomě se cítí. Vzhledem k tomu, že jsou hry plné i pastí a falešných stop, i ten nejlepší se může velmi rychle zamotat a ztratit tak cenný čas.

Jedna hodina prověří všechny vaše schopnosti

Escape game není jen zábava, ale má i další schopnosti. Díky rozličným úkolům dokáže aktivovat a nakopnout veškerá smyslová a myšlenková centra ve vašem těle. Musíte u toho nejen myslet a komunikovat, ale být kreativní, rychlí, pohotoví a nebát se zkoušet. Bez toho byste se totiž někam jen stěží dostali. Někdy je místností více a v každé z nich je mnoho věcí, které se musí prozkoumat a otestovat. Na některé dokážou přijít jednotlivci, někde ale musí spolupracovat celá skupina. Právě tam je každá rada dobrá a každý nápad ceněný. Ubývající písek v hodinách vás nutí přemýšlet rychle a schopnost reagovat na myšlenky ostatních a společně tvořit je tu zcela klíčová. Pokud se ocitnete ve slepé uličce, tak pomocí mikrofonu se můžete spojit s pozorovatelem, který vás vidí celou dobu na kamerách. Ten vám sice poradí, ale pouze tak, aby vás nenápadně nasměroval, nikdy neřekne nic konkrétního. Stejný člověk vás i dovnitř pouští a oznamuje uplynulý čas. V místnosti jste ale na všechno sami a to, jak rychle si s úkoly poradíte a jestli místnost opustíte, je jen a jen na vás.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/iZpravy.pnghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/iZpravy-150x150.pnginfo@press-media.czKulturaEscape game,Press Media,Press NewsJedna hodina na únik ze zamčené místnosti plné falešných stop, hlavolamů, hádanek, pastí a nástrah - to je escape game. Hit posledních let, jak hodnotí i mnohá periodika, který se k nám dostal po boomu téměř po celém světě, nezná hranice kreativity. Díky tomu, že člověka přenese do vymyšleného...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku
  • 24
    Shares