100_2384Několikrát za rok jezdíme na zámek Berchtold. Máme veterána a jezdíme s ním na různé výstavy a závody. V sobotu 28.6. byla právě na Berchtoldu výstava veteránů, která doplňovala dětský den. I když majitelé, rodina Dr Růžičky, žádnou víkendovou akci nepořádá, je návštěva areálu moc příjemná. Můžete si prohlédnout miniatury hradů, zavítat do pohádky, využít dětské a dopravní hřiště, podívat se na zvířátka v mini ZOO, zahrát si tenis, projít po naučné stezce a oběd v restauraci s výbornou svíčkovou také není k zahození. Zámek najdete na adrese Hlavní 6, 251 63 Kunice-Vidovice, je to kousek od Prahy, vedle Velkých Popovic. Co by vás tam v létě mohlo nalákat? Tak pozor 26.6. divadlo – Lakomec a třeba 7.8. koncert Anety Langerové a smyčcového tria.

No a abyste nejeli do neznáma, tak trochu historie. První zmínka o panském sídle  statku ve Vidovicích je datována do roku 1388 a prvním 100_2391majitelem byl Vavřinec z Vidovic, zeman. Panské sídlo během 2.pol. 15 st. zaniklo, zřejmě následkem husitské revoluce a ves byla několik let rozdělena. V 17. st. náležela ves Vidovice ke statku Velké Popovice a od roku 1808 ke vsi Chlum. Roku 1877 byl do zemských desek zapsán samostatný statek Vidovice, zřejmě jako věno Eleonory Brzorádové, která se provdala za Rudolfa Kainze. Jejich nově nabytý majetek tvořila reprezentativní budova, statek s cihelnou a  poze100_2382mky. V roce 1894 byl statek prodán Milnerům provádějícím nejpodstatnější stavební úpravy. Mezi mnoho majitelů patřil také šlechtický rod Berchtoldů. Od poloviny 20.stol. zde byla Československá armáda a po roce 1990 byl areál se zámkem převeden na obec a o tři roky později prodán soukromé firmě, která areál velmi zadlužila. V roce 2005 začíná nová epocha zámečku. Získává nové majitele, kteří uskutečnili celkovou rekonstrukci zámku a parku.

V současnosti ho využívá široká veřejnost a je místem setkávání mnoha zajímavých lidí. Přidáte se k nim?

Autor: Mgr. Hana Sovová

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/100_2376-1024x683.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/100_2376-150x150.jpgPR-leadersCestováníZprávyNěkolikrát za rok jezdíme na zámek Berchtold. Máme veterána a jezdíme s ním na různé výstavy a závody. V sobotu 28.6. byla právě na Berchtoldu výstava veteránů, která doplňovala dětský den. I když majitelé, rodina Dr Růžičky, žádnou víkendovou akci nepořádá, je návštěva areálu moc příjemná. Můžete si prohlédnout...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku
  • 24
    Shares