Jak na hypotéku. Než do toho říznete, měřte!

Redakce dopopručuje

Proč se vyplatí zvolit truhlářství namísto běžného obchodu s nábytkem?

Zařizujete atypický interiér? Nebo jednoduše toužíte po nábytku, který...

Zdravotnické přístroje a vybavení, bez kterého se neobejdete

Najít spolehlivého partnera ve světě zdravotnického vybavení, který přináší...

Reklamní předměty a firemní dárky

Reklamní předměty se stále udržují na špičce oblíbených marketingových...

Zprávy o tom, jak rekordně nízko jsou úrokové sazby u úvěrů na bydlení se na nás valí už nějaký ten čas. Jistě nejsou důvodem pro urychlený nákup nemovitosti, ale mohou zásadně ovlivnit rozhodování, když lidé řeší otázku bydlení. Internet je doslova zahlcen hypotečními kalkulačkami a finanční poradenství nabízí snad už i paní ve stánku s časopisy. Jak se v tom potom vyznat a nenaletět?

V první řadě si dejte na čas. Nenechte se vlivem okolností natlačit do rychlého rozhodnutí. To není správné ani při výběru nemovitosti samotné, tak u hledání řešení jejího financování. Nejprve si udělejte rámcovou představu o aktuální situací na trhu hypoték spoluhypotéka - tělo článku s vašimi finančními možnostmi a plány do budoucna. Pokud plánujete rodinu  a jeden z vás bude nějakou dobu vydělávat méně, je třeba to zahrnout do finančního plánu. Stejně tak financování studií či jiných finančně náročnějších záležitostí. Až budete mít vše na papíře a k tomu představu, co která banka může poskytnout, vydejte se je navštívit osobně. Vždy je to lepší, protože čísla, která vám nabídnou hypoteční kalkulačky jsou spíše orientační. Je velká řada parametrů, které mohou velmi ovlivnit konečnou měsíční splátku úvěru a také to, zda vám vůbec bude přidělen. I z toho důvodu je více než moudré nepodepisovat rezervační smlouvu před tím, než budete mít potvrzeno, že hypotéku skutečně získáte. Zbytečně byste pak platili storno poplatky.

I před podpisem hypotečního úvěru samotného je třeba být obezřetní. Vždy si ověřte, co vše bude zpoplatněno v rámci vaší hypotéky. Pěkně nízký úrok se snáze prodává, ale je třeba si zjistit, jaké jsou u té které banky poplatky za zřízení hypotéky, vedení hypotečního účtu, jaké jsou podmínky doplacení či částečného splacení hypotéky. Jaká je doba fixace pro uvedený úrok apod. Pokud se obáváte, že byste sami vše nezvládli, můžete vše přenechat finančnímu poradci. Zde ale dejte hodně na osobní doporučení, nezávislých poradců je totiž málo a každý se spíše snaží prodat produkty institucí, se kterými má smlouvu.

Svět Dnes na Facebooku
euro