Kvalitní matrace a postel jsou základem pro zdravý spánek. Jak je ale vybrat?

Redakce dopopručuje

Proč se vyplatí zvolit truhlářství namísto běžného obchodu s nábytkem?

Zařizujete atypický interiér? Nebo jednoduše toužíte po nábytku, který...

Zdravotnické přístroje a vybavení, bez kterého se neobejdete

Najít spolehlivého partnera ve světě zdravotnického vybavení, který přináší...

Reklamní předměty a firemní dárky

Reklamní předměty se stále udržují na špičce oblíbených marketingových...

Nemůžete v noci pořádně spát, hledáte často polohu, ve které je vám příjemně a nic vás netlačí? Budíte se ráno celí rozlámaní a nemáte ani trochu pocit, že byste se vyspali dorůžova, jak se lidově říká? Než zajdete k lékaři a začnete se zajímat o léky na spaní, určitě nejprve zkontrolujte, zda máte kvalitní matraci a postel. Kombinace těchto dvou věcí vám totiž může zachránit záda, a ušetřit vás i před celou řadou dalších zdravotních problémů. Jak správnou matraci vybrat a na co se soustředit při volbě postele vám odpoví tento článek.

Nejprve matrace

Doporučujeme se v první řadě zaměřit na výběr matrace, až následně vybírat postel, do které bude vhodná. Některé postele totiž svou konstrukcí nemusí vyhovovat, a matrace by se pak nemusela na její rošt vejít. Než se pustíte do samotného výběru, určitě je dobré vyvarovat se posuzování matrací pouze na základě ceny. Vždy si ověřte z jakého materiálu je matrace vyrobena, a jaké jsou tedy její vlastnosti. Mějte na mysli, že matrace by měla být vždy vybírána s ohledem na vaši tělesnou konstrukci, a případně i zdravotní problémy. Matrace vhodná pro vás tak velmi pravděpodobně nebude vhodná pro někoho jiného a naopak. Dnes už jsou zcela běžné matrace s odlišnými stupni tvrdosti v jednotlivých zónách, což někteří výrobci dokonce uvádějí. Matrace mohou mít každou stranu jinak tvrdou, takže stačí pouhé otočení, a získáte tak jinak tvrdou matraci během krátké chvíle. Někdo preferuje tvrdší zóny v oblasti dolních končetin a tvrdší v oblasti hrudníku, jiný to může mít zcela opačně, třeba s ohledem na své zdravotní problémy. Starší lidé obvykle hledají spíše měkčí matraci, aby předešli otlakům kloubů, lidé preferující leh na zádech a břiše zase snesou matraci tvrdší.

A jaké druhy matrací máte vlastně na výběr?

Pružinové matrace jsou klasickou formou matrací. Kromě samotných pružin by ale měly být také složené z přírodních vrstev zajišťujících dostatečnou prodyšnost, komfort a dlouhou životnost.

Taštičkové matrace mají speciální jádro, kde jsou jednotlivé pružiny ukryté právě v oddělených tašičkách. Pružiny mohou mít různý tvar a celá matrace pak bývá rovněž doplněna o další vrstvy, díky kterým získává odlišné vlastnosti. Například ortopedické matrace jsou nejčastěji kombinací právě tašičkových pružin a latexových pěn. Otočením takové matrace pak můžete volit odlišnou tvrdost. Nespornou výhodou taštičkových matrací je bezpochyby jejich vzdušnost, díky ní je v nich až o 60% méně prostoru pro škodlivé roztoče. Dále je to pak dlouhá životnost. Nevýhodou zde může být omezená bodová elasticita, ta vede k nižší přizpůsobivosti lidskému tělu. Pro starší lidi tak nemusí být nejlepší volbou a rovněž se nehodí na polohovatelné rošty, pružiny totiž nelze ohýbat.

Pěnové matrace jsou vyráběné ze studené a paměťové pěny, ty jsou obvykle profilovány do jednotlivých anatomických zón. Tyto matrace bývají cenově nejpříznivější, a proto jsou i tolik oblíbené. Avšak právě proto doporučujeme ověřit kvalitu materiálu, ze kterého jsou vyrobené. Vodítkem by vám mohla být například delší záruka, zaměřte se na ty se zárukou až 36 měsíců.

Latexové matrace vyrobené ze 100%ního latexu disponují maximální bodovou elasticitou, a dokáží se tak skvěle přizpůsobit lidskému tělu. Vynikající termoregulace a vzdušnost je zde zajištěna díky otevřené buňkové struktuře latexu. Tyto matrace mají výjimečně dlouhou životnost, a díky několika odlišným zónám tvrdosti zabezpečí vysoký komfort. Latex je velmi odolný, hypoalergenní materiál a má unikátní nosné vlastnosti. Ideální je pro alergiky, protože má antibakteriální vlastnosti zabraňující šíření plísní, bakterií a roztočů, navíc také neabsorbuje prach, výborné jsou také ortopedické matrace z tohoto tělu přizpůsobivému materiálu.

Na řadu přichází rošt a rám postele

Už jste si vybrali matraci, která nejvíce vyhovuje vašim potřebám? To je skvělá zpráva, ale ještě nemáte vyhráno. Od zdravého a kvalitního spánku vás dělí ještě dva důležité kroky. Tím prvním je volba roštu, druhým potom samotný rám postele. Rošt má velmi důležitou roli, a tou je rozložit zátěž matrace a zajistit její dobré odvětrávání. Lamelový rošt je z hlediska vzdušnosti asi nejlepší volbou. Ideální je takový, který nabízí možnost nastavení tuhosti jednotlivých lamel s ohledem na váhu matrace i konkrétního člověka. Lamely se ve výkyvných kloubech dokáží natáčet, a přizpůsobovat se tak dokonale tvaru vašeho těla. Dbejte na dostatečný počet lamel, u roštu dlouhého 200 cm by jich mělo být minimálně 28, je-li mezera mezi jednotlivými lamelami širší než 10 cm, matrace se do ní bude propadat, a začne se deformovat. Zvolíte-li pevný rošt laťkový, pak je potřeba počítat s tím, že ten nepruží, ale určitě vyjde o poznání levněji. Poslední možností je rošt polohovatelný, ten lze ovládat ručně nebo dokonce elektrickým pohonem.

Samotný rám postele potom vybírejte nejen s ohledem na vámi preferovaný design, ale také na kvalitu provedení a vaše tělesné rozměry. Rám postele by měl vždy být o 20 až 30 cm delší než je vaše tělesná výška. Pro pohodlné vstávání určitě vybírejte takový rám, který má ložnou výšku vyšší než je čtvrt metru. Standardní výška se pohybuje mezi 40 a 50 cm, ale pro straší osoby a ty s omezenou hybností doporučujeme raději ještě vyšší.

Tipy jak prodloužit životnost matrace: matraci pravidelně otáčejte a větrejte, pořiďte si chránič matrace.

 

Svět Dnes na Facebooku
euro