Ložiska, kam se podíváš

Redakce dopopručuje

Proč se vyplatí zvolit truhlářství namísto běžného obchodu s nábytkem?

Zařizujete atypický interiér? Nebo jednoduše toužíte po nábytku, který...

Zdravotnické přístroje a vybavení, bez kterého se neobejdete

Najít spolehlivého partnera ve světě zdravotnického vybavení, který přináší...

Reklamní předměty a firemní dárky

Reklamní předměty se stále udržují na špičce oblíbených marketingových...

Většina lidí se s ložisky už setkala, snad každý druhý kutil má nějaká doma v šuplíku, aby po nich mohl pohodlně sáhnout, až bude nějaké potřebovat. Ložiska najdete v in-line bruslích, skateboardech, dopravních pásech, složitých průmyslových strojích… Zkrátka jsou téměř všude kolem nás a bezpochyby můžeme říci, že náš život radikálně zjednodušují.

Pro ušetření práce

Hlavní funkcí ložiska je za co nejmenšího tření přenášet zatížení a umožňovat posuvný nebo otáčivý pohyb. Již staří Římané si byli vědomi poznatku, že odvalování je snazší než posouvání, proto není velkým překvapením, že první primitivní ložiska spatřila světlo světa již v helénismu. Největší rozvoj a technologický vývoj ložisek je však spojen s průmyslovou revolucí, kdy bylo nutné zajistit přesné otáčení hřídelí různých strojů za co nejmenší spotřeby energie.

Různé druhy pro různé účely

Je hned několik hlavních druhů ložisek, které se od sebe liší podle toho, jakému zatížení musí odolávat. Radiální ložiska zjednodušují kruhový pohyb. Axiální ložiska jsou specializovaná na tahové zatížení, tedy pohyb do strany a poslední druh ložisek umožňuje kombinaci obou pohybů. Na základě toho, který pohyb musí ložiska umožňovat, najdeme v ložisku umístěny kuličky, válečky, soudečky nebo kuželíky přesně uzpůsobené tomu, aby unesly předpokládané zatížení v potřebných směrech. Tyto kuličky, válečky či jiná tělesa jsou umístěna v kovové obruči, která vymezuje prostor, ve kterém se mohou otáčet a drží je na požadovaném místě.

Když jednoduché ložisko nestačí…

Někdy jsou však průmyslové stroje tak složité nebo tak rozměrné, že jednoduchá ložiska nejsou dostačující. Tehdy je potřeba sáhnout po velkorozměrových ložiskách nebo ložiskových tělesech. Velkorozměrová ložiska jsou specifická, jak už název napovídá, tím, že mají větší rozměry, než bývá typické. Ložisková tělesa se oproti tomu skládají z většího množství různých domků, ložisek, maziv, těsnění a zajišťovacích zařízení. Používají se u komplikovaných průmyslových a strojních zařízení a slouží zároveň jako ochrana ložisek před znečištěním.

Svět Dnes na Facebooku
euro