Nářky, slzy, zármutky a prosby doby renesanční

Redakce dopopručuje

Proč se vyplatí zvolit truhlářství namísto běžného obchodu s nábytkem?

Zařizujete atypický interiér? Nebo jednoduše toužíte po nábytku, který...

Zdravotnické přístroje a vybavení, bez kterého se neobejdete

Najít spolehlivého partnera ve světě zdravotnického vybavení, který přináší...

Reklamní předměty a firemní dárky

Reklamní předměty se stále udržují na špičce oblíbených marketingových...

Pocta vokální hudbě evropské renesance součástí Mezinárodního festivalu Pardubické hudební jaro. V úterý 3. dubna se návštěvníci festivalu mohou těšit na vokální interpretace renesanční hudby v podání souboru Octopus pragensis. Festival nezapomíná ani na studentské představení, které proběhne v Rytířském sále zámku od 10:00 hodin. Koncert od 19:00 hodin je pak určen široké veřejnosti.

Renesance je v dějinách hudby obdobím, kdy lidský hlas byl nadřazen nástrojům, byl chápán jako dokonalý tvůrce melodických linií, které v kombinaci několika hlasů, podle dobového chápání, vytvářely tu pravou harmonii, souzvuky, jež odrážely dokonalost kosmu.

Tento koncert je jakousi poctou vokální hudbě evropské renesance. Přináší výběr z děl několika výjimečných skladatelů 16. a začátku 17. století, kteří komponovali v duchu estetiky období pozdního humanismu a renesance (například C. Monteverdi, J. Despréz, C. Gesualdo, Ph de Monte, N. Gombert a další). Nářky, slzy, zármutky, vyznání a prosby, které jsou tématem koncertu, jsou zachyceny v textech různého původu a určení. Ve všech příkladech jde o skladby mistrovské, velice subjektivní, které se často vztahují k něčemu konkrétnímu v životě skladatele. Součástí koncertu bude i průvodní slovo, ve kterém budou posluchačům objasněny nejen historické souvislosti vzniku jednotlivých skladeb, ale také zhudebněné texty, které budou zpívány v italštině, latině a francouzštině. Právě porozumění textům a všech souvislostí jejich vzniku zážitek z uvedených skladeb ještě umocní.

Soubor Octopus pragensis vznikl v roce 2004 a těžiště jeho zájmu je právě v repertoáru vrcholné renesance a raného baroka.  Tvoří ho osm zpěváků, kteří se snaží o osobitý komorní projev při interpretaci hudby jak historické tak i současné. Inspiraci čerpá z dobových pramenů a snaží se pro své koncerty vybírat skladby, které jsou objevné, ale zároveň mají co nabídnout i dnešnímu posluchači.

V Pardubicích se nám představí ve složení Petr Daněk (umělecký vedoucí), Lucie Bártová, Jana Dvořáková, Nadia Ladkany, Eva Zbytovská, Dušan Růžička, Jakub Koš, Petr Svoboda a Jiří Hannsmann.

Od doby svého vzniky soubor Octopus pragensis vystoupil na řadě prestižních či specializovaných festivalů (např. Pražské jaro, Festival Český Krumlov, Haydnovy slavnosti, Festival Gustava Mahlera Jihlava atd.) a podnikl i zahraniční turné do Izraele a Francie.

Zakladatel a umělecký vedoucí Petr Daněk vystudoval muzikologii na filozofické fakultě UK v Praze. Prioritou jeho badatelského, publikačního a interpretačního zájmu je hudba vrcholné renesance
a raného baroka; zvláštní pozornost věnuje hudební kultuře rudolfínské Prahy. Pro firmu Supraphon
a Multisonic nahrál pět CD s hudbou vrcholné renesance.  Na VŠMU v Bratislavě přednáší dějiny hudby, hudební dramaturgii a sociologii. Jako interpret nebo pedagog vystupoval v mnoha zemích Evropy i v zahraničí.

Pardubické hudební jaro je v plném proudu  a přináší celou řadu dalších tradičních i netradičních hudebních projektů.Více o programu Mezinárodního festivalu Pardubické hudební jaro naleznete na webových stránkách www.pardubickehudebnijaro.cz.

Svět Dnes na Facebooku
euro