Online kurzy jako nástroj hromadného vzdělávání

Redakce dopopručuje

Proč se vyplatí zvolit truhlářství namísto běžného obchodu s nábytkem?

Zařizujete atypický interiér? Nebo jednoduše toužíte po nábytku, který...

Zdravotnické přístroje a vybavení, bez kterého se neobejdete

Najít spolehlivého partnera ve světě zdravotnického vybavení, který přináší...

Reklamní předměty a firemní dárky

Reklamní předměty se stále udržují na špičce oblíbených marketingových...

Přemýšlíte nad tím, jak zorganizovat školení pro desítky, stovky nebo tisíce zaměstnanců v krátkém čase? Jak zajistit potřebné prostory, kdo bude lektorovat, zda je to vůbec možné kapacitně zvládnout a kolik to bude celé stát? To jsou jen některé ze základních otázek, které si organizátoři školení kladou při jeho plánování. V mnoha případech je limitující rozpočet, nemožnost skloubit termíny atd.

Kromě klasického školení jsou stále více vyhledávanější formou vzdělávání online kurzy. Zeptali jsme se lektora Microsoft Office aplikací a majitele vzdělávacího portálu UmimExcel.cz, Petra Vadlejcha, jak vnímá pohled zaměstnavatelů i uživatelů na online kurzy.

Mohl byste přiblížit čtenářům svůj projekt a jak vznikl?

Projekt UmimExcel.cz vznikl v roce 2017 z toho důvodu, že jsem po 10 letech praxe na živých školeních chtěl přenést své zkušenosti do online formy. Již dříve jsem publikoval zdarma videa na YouTube, ale odhodlal jsem se pojmout to koncepčně a postupně jsem tak během necelých dvou let vytvořil 45 kurzů (v době psaní tohoto textu) obsahujících to, co běžně vyučuji. Jedná se konkrétně o podrobný výklad aplikací Microsoft Office – Excel, Word, Access, PowerPoint, Outlook, Visio, a základy ve OneNote či Windows 10. Většina kurzů je nahrána ve verzi 2016 v češtině. Součástí jsou i testy, příklady ke stažení, kontrola postupu.

Každý kurz je složený z video lekcí, kde je zaznamenaná obrazovka s postupem práce, spolu s hlasovým komentářem. Vyprodukovat jeden kurz, který má třeba 40 lekcí a délku 3 hodiny, trvá cca jeden týden každodenní práce, někdy i déle. Od napsání scénáře, přes nahrávání, po střih a produkci. Tato práce mě však velmi bavila a doufám, že výsledek mého snažení pomůže mnoha uživatelům v seberozvoji a k usnadnění práce s počítačem.

Jaké výhody mají online kurzy oproti běžným školením?

Uživatelé si mohou přes internet kdykoliv spustit výuková videa. Přímo na portálu www.umimexcel.cz se přihlásí svými přístupovými údaji z jakéhokoliv zařízení s internetovým prohlížečem. Je takto možné vzdělávat velké množství účastníků v krátkém čase. A nezapomeňme ani na finanční stránku, protože online kurzy jsou několikanásobně levnější než klasického školení. Moderním trendem je učit se online, a jsem přesvědčen, že bude tento trend nadále růst.

Jaký rozdíl vnímáte mezi účastníky klasického školení a online kurzu?

Nezřídka se stává, že účastníci jdou na „živé“ školení povinně, bez vlastního zájmu, odsedí si 6 či více hodin a mají splněno. Moje zkušenost s online kurzy je taková, že si je zakoupí právě ti uživatelé, kteří se chtějí vzdělávat v dané problematice, mohou i přispět vlastní zkušeností a podělit se o ni v diskusi s ostatními. Možná překvapivě není až tak veliký rozdíl mezi věkem účastníků. Zapojují se i starší ročníky, které s počítačem nevyrostly, ale nyní mají možnost se snáze naučit to, co současná generace zvládá téměř automaticky.

Jaké obavy nejčastěji slýcháte od zadavatelů školení?

To, že si účastníci na online kurz nenajdou čas, nebudou k němu nuceni a nebude kontrola, zda jej skutečně prošli. Já jsem toho názoru, že díky neomezenému přístupu se uživatel na kurz podívá tehdy, až bude potřebovat, a to dobrovolně. Vytvoření vhodných podmínek např. v pracovní době i vzájemná diskuse více účastníků nad tematikou může pomoci v motivaci si kurz spustit.

Jak vybrat ten správný kurz?

Mým cílem je, abychom s klientem vybrali ty kurzy či lekce, které pro něj budou přínosné. Znalosti uživatelů se ve většině případů různí a ani sami zadavatelé někdy neumí specifikovat, co všechno budou ve své praxi potřebovat. Proto se snažím dle mých zkušeností nebo s využitím vstupních testů vybrat takové kurzy a lekce, které usnadní uživatelům práci a zefektivní jejich čas strávený u počítače. Někomu pomohou i malé vychytávky, třeba klávesa F11 pro rychlé vytvoření grafu v Excelu. Právě na Excel online kurzy se zaměřuji nejvíce.

Jakou zpětnou vazbu máte od samotných účastníků online kurzů?

Jsem potěšen, že převážná většina hodnocení od uživatelů je velmi pozitivních. Chválí si praktičnost, věcnost a stručnost předávaných informací. Dále oceňují možnost stáhnout si cvičné soubory s příklady a procvičovat předváděnou tematiku na svém počítači. Svým klientům radím i přes email nebo v diskusi u jednotlivých lekcí, nemusí se bát na cokoliv zeptat.

Svět Dnes na Facebooku
euro