Rovnátka jsou dnes trendy, to je dobrá zpráva pro vaše děti a horší pro vaši peněženku

Redakce dopopručuje

Jaká je nejlepší seznamka?

V dnešní době se online randění stává velmi běžným...

Houba parazit, která léčí

Housenice čínská je neobvyklá houba s dlouhou historií použití...

Posilovací lana: Nejen pro děti, ale i pro dospělé

Vzpomínáte na ty časy, kdy jste jako děti trávili...

Hodinky jako klíčový prvek vašeho stylového vzhledu

V době digitálních technologií, kdy čas můžeme zjistit prakticky...

Proč se vyplatí zvolit truhlářství namísto běžného obchodu s nábytkem?

Zařizujete atypický interiér? Nebo jednoduše toužíte po nábytku, který...

Zářivý úsměv plný sněhově bílých zubů je snem snad každého. K čemu jsou ale bílé zuby, když jsou křivé nebo se nevzhledně překrývají? Ortodoncie je dnes na takové úrovni, že náprava i extrémně křivých zubů je možná v relativně krátkém čase. A navíc se rovnátka u dětí (ale nejen u nich) stala v posledních letech i tak trochu trendy záležitostí. Navíc „ozdobená“ gumičkami různých barev se dětem dokonce i líbí. Dalo by se říct, že pokud má dítě rovnátka, znamená to, že jeho rodiče si to mohou dovolit a spadají do určité lepší sociální vrstvy. Rovnátka totiž rozhodně nejsou levnou záležitostí. Tedy hovoříme-li o těch permanentních, které na zubech zůstávají po celou dobu, kdy se chrup napravuje. Variant je totiž hned několik. Existují rovnátka, která se jen na určitou část dne vsazují do úst. Jejich levnější varianta je dočasným řešením, než je vhodný čas pro zahájení léčby rovnátky permanentními, pak existuje dražší varianta snímatelných rovnátek, která stojí ale až sto tisíc korun. Jejich výhodou je možnost chrup snadno čistit a snížit tak riziko kazivosti zubů, která u permanentních rovnátek při špatné hygieně hrozí.

Na co je třeba dítě i sebe připravit je právě zvýšená pozornost hygieně chrupu a pak také správné stravovací návyky. Tvrdé potraviny typu mrkve, ořechů, ale i staršího pečiva, mohou zubům (jejich stabilitě ale i zámečkům na zubech umístěných) uškodit. Zvýšená hygiena se týká nejen pečlivého čištění oblasti kolem zámečků a pod drátky, ale také její četnosti. Je doslova nezbytné čistit si zuby po každém jídle, protože potrava se se na rovnátka snadno zachytí a může pak docházet právě k zvýšené kazivosti. Další variantou, kterou volí zejména dospělí pacienti, jsou tzv neviditelná rovnátka, ta se upevňují na vnitřní stranu zubů a nejsou tak vidět. I zde je ale třeba počítat s cenou nad sto tisíc korun.

Ceny se mohou i významně lišit, na to je třeba dát si pozor a neukvapit se při výběru ortodontisty. Ordinace často neuvádějí všechny platby, které účtují navíc nad cenu samotných rovnátek. Často zaplatíte 500 až 1000,- Kč za vstupní konzultaci, což by vás rozhodně mělo varovat. Cenová kalkulace by měla být po vstupní prohlídce včetně všech úkonů, které budou léčbu provázet. Jediné, co lze hůře odhadnout je doba léčby a tedy i počet nutných návštěv ordinace. Jinak by ale mělo být již od počátku jasné, kolik bude zámečků, kolik budou stát jednotlivé aparáty a kolik udržovací rovnátka, která je nutné nosit ještě nějaký čas po sejmutí těch fixních apod.  Nezapomínejte, že rentgenové vyšetření, všechnu práci ortodontisty, nasazení, sundání a utahování rovnátek proplácí pojišťovna, na účtu za rovnátka by tedy být tyto položky neměly. Pokud jsou, nebojte se zeptat, proč.

Svět Dnes na Facebooku
euro