Jak si zařídit domácí dílnu v domě či bytě?

Redakce dopopručuje

Organický růst versus využívání služeb pro získání sledujících

Ve světě, kde digitální prostor a sociální média hrají...

Mait.me – sociální síť budoucnosti

Také máte pocit, že žijete ve světě, kde je...

Martin Zoubek: Klesající Hvězda Finančního Poradenství

V nedávném rozruchu, který zasáhl český finanční sektor, se...

Podnikatelská půjčka může být vyřízená ještě dnes

Minimum podmínek a velmi rychlé řešení pro různé situace,...

Protikorupční linka: Vaše zbraň proti korupci a trestné činnosti

Odhalujte korupci a trestnou činnost s Protikorupční linkou ,...

Bez ohledu na to, kde bydlíte, potřebujete v domácnosti občas něco upravit či opravit. Právě z těchto důvodů se každému vyplatí mít domácí dílnu nebo alespoň dílenský koutek. Základní nářadí a pár hřebíků se občas může hodit i těm, kteří nepatří právě mezi nadšené domácí kutily. Prostě když si některé drobnosti uděláte sami, nemusíte kvůli všemu volat drahé profesionální řemeslníky a ušetříte.

Nejvhodnější místo pro domácí dílnu poskytuje rodinný dům

Pokud je vaším koníčkem kutilství, tak se raději nestěhujte do paneláku. Jedině rodinný dům totiž poskytuje ideální podmínky k provozování vašeho koníčku a je nejvhodnějším místem pro zřízení domácí dílny. Vždyť čím náročnější kutilské činnosti vykonáváte, tím více místa i nářadí potřebujete.

Kam s dílnou v domě a jaké vybrat osvětlení?

Zpravidla se umisťuje dílna do přízemí (např. do garáže) či sklepa. Pokud v místnosti sloužící jako dílna není dostatek přirozeného světla, potřebujete velmi kvalitní umělé osvětlení. V dostatečně světlé místnosti tolik umělého osvětlení nepotřebujete. Obecně však platí, že kromě centrálního svítidla se neobejdete ani bez lokálních svítidel (např. nad dílenským stolem). Veškeré umělé zdroje světla navíc nesmí zkreslovat barevnost, což splňuje LED osvětlení v rozmezí 4500 – 5500 Kelvinů (tzv. neutrální denní bílá). Světelný zdroj musí mít rovněž vysoký stupeň ochrany IP krytí. Stačit by mělo svítidlo s IP 44, které je chráněno před vniknutím cizích pevných těles o průměru 1 mm a více. Zároveň je chráněno proti vodě.

Vybavení dílny

Základem kvalitní dílny je výškově nastavitelný kovový pracovní stůl s masivní pracovní deskou.  Doporučit lze např. stůl o rozměrech 120x60x84 cm. K desce pracovního stolu přišroubujte kvalitní svěrák (ocelový či z tlakové hliníkové litiny). Samozřejmostí jsou také stojany na nářadí a skříňky na různé součástky. Z konkrétního nářadí jsou nezbytností např. kladivo, různé šroubováky, kleště, francouzský klíč, hasák, pilky na železo a na dřevo, dláto, vodováha, kotoučová bruska, příklepová vrtačka. Neobejdete se také bez metru, tužky a pravítka. Ze součástek je dobré mít vždy nějaké různě velké hřebíky, šroubky, skoby a hmoždinky. Skladujte je v plastových boxech a speciálních pořadačích na součástky, což vám pomůže udržet pořádek. Výběr dalších potřeb závisí na konkrétních činnostech, kterým se chcete věnovat.

Domácí dílnu lze mít i v bytě

V bytě zpravidla není na zřízení dílny mnoho místa. Dílničku situujte do dobře odhlučněného místa v bytě, abyste nerušili sousedy. Případně dílničku odhlučněte až před započetím jejího užívání. Můžete ji umístit do komory nebo vytvořit dílenský koutek v některém pokoji. Výběr osvětlení proveďte podobně jako v případě zřizování domácí dílny v domě. Svítidla nesmí zkreslovat barevnost a mají alespoň IP 44. Vybavení bytové dílničky je mnohem skromnější, než je tomu v případě dílny umístěné v domě. Neobejdete se bez stabilního dílenského stolu (ideálně s šuplíky) a skříňky na nářadí a součástky. Základní nářadí si můžete pořídit v sadě. Samostatně je třeba zakoupit některé kusy,
které sady obvykle neobsahují (např. svěrák a příklepovou vrtačku). Hodit se vám jistě bude i lepidlo
na různé materiály (např. Chemoprén). Ze součástek je dobré mít doma vždy alespoň šroubky, hřebíky, skoby a hmoždinky různých velikostí. Vše potřebné zpravidla pořídíte v některém hobby marketu.

Svět Dnes na Facebooku
euro