Máte za sebou zátěžový test na těhotenskou cukrovku, na kterém jste museli vypít přeslazený roztok a poté si nechat několikrát odebrat krev. Výsledky promluvily jasně: jsou pozitivní a vy se řadíte k maminkám, které mají těhotenskou cukrovku a pro které se tímto okamžikem mění spousta věcí.

Nedostatek inzulinu

Těhotenství je po mnoha ohledech pro ženu hodně náročné, protože její tělo najednou musí zvládat živit nejen jí samotnou, ale i nový život, který v ní roste. V období těhotenství potřebuje ženské tělo dvakrát větší množství inzulinu nežli obvykle. Pokud jej ale nedokáže vyrobit v takovém množství, které potřebuje, může se u budoucí maminky rozvinout těhotenská cukrovka. Důležité je si uvědomit, že za cukrovku těhulka v žádném případě nemůže -zpravidla je totiž dána vrozenou dispozicí.

Základem je zdravá strava

Když jsme se na začátku článku zmínili o změnách, které maminky s pozitivním testem na těhotenskou cukrovku čekají, nedělali jsme si legraci. Tou největší změnou bude snaha o zdravější jídelníček. Lékaři často doporučuj, aby se sacharidy podílely v rozmezí 44-60 %, bílkoviny 10-20 % a tuky do 35 % na celkovém energetickém příjmu. Důležité rovněž je stravovat se pravidelně a to v 5 až 6 porcích za den.

Pravidla pro stravování

Snažit se jíst zdravě je jedna věc. Zaměřit se na správný podíl bílkovin a sacharidů je věc druhá. Dodržovat větší počet porcí za den je věc třetí, přičemž platí, že by mezi jednotlivými jídly neměla být pauza kratší nežli 2 hodiny a delší nežli 4 hodiny – půst by mohl u maminek způsobit zvýšenou tvorbu ketolátek. Budoucí maminky, které mají těhotenskou cukrovku, by v žádném případě neměly vědomě hladovět!

Co do jídelníčku nepatří

Určitě vás zajímá, jaké potraviny by se v jídelníčku těhotné ženy s cukrovkou neměly objevovat. Jsou to všechny potraviny, které obsahují jednoduché sacharidy – čili cukry, ať už je to cukr třtinový, řepný nebo hroznový, stejně tak melasa, slazené pečivo, obilninové slady, neředěné džusy, sladké nápoje atd).

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/pregnant-2635034_1920-1-1024x653.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/pregnant-2635034_1920-1-150x150.jpgPR-leadersZdravíMáte za sebou zátěžový test na těhotenskou cukrovku, na kterém jste museli vypít přeslazený roztok a poté si nechat několikrát odebrat krev. Výsledky promluvily jasně: jsou pozitivní a vy se řadíte k maminkám, které mají těhotenskou cukrovku a pro které se tímto okamžikem mění spousta věcí. Nedostatek inzulinu Těhotenství je po mnoha...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku