Tipy pro přípravu guláše

Redakce dopopručuje

Proč se vyplatí zvolit truhlářství namísto běžného obchodu s nábytkem?

Zařizujete atypický interiér? Nebo jednoduše toužíte po nábytku, který...

Zdravotnické přístroje a vybavení, bez kterého se neobejdete

Najít spolehlivého partnera ve světě zdravotnického vybavení, který přináší...

Reklamní předměty a firemní dárky

Reklamní předměty se stále udržují na špičce oblíbených marketingových...

Češi guláš milují, když se v hospodě objednává jeden ze šesti, myslí se tím gulášek a k tomu šest kyprých knedlíků. Nejenom vstupní suroviny se podepíší na chuti, záleží také na technologickém postupu při přípravě guláše. Neméně důležitý je hrnec, ve kterém se guláš připravuje.

Jaké maso je vhodné na guláš?

Nejčastěji se guláš dělá z hovězího. Na hovězí guláš se hodí levnější maso, tím však nemáme na mysli, že takové maso je nekvalitní. Ideální masa jsou prorostlejší, tužší masa, tedy z krku, oblíbená je i kližka.

Aby se maso na talíři rozsýpalo, vyžaduje pomalou přípravu při nízké teplotě. Šlachovité části masa se rozpustí, tuk je zase nositelem chuti.

Maso na guláš se před přípravou čistí nahrubo, omyje pod tekoucí vodou, aby se odstranily případné úlomky kostí. Odkrojit můžete tuhé šlachy a opravdu velkou vrstvu tuku, kterou je maso pokryté.

Maso na guláš je potřeba nejdříve zprudka orestovat

Před tím, než maso na guláš necháme pomalu dusit, osmahnou se nakrájené kostky masa zprudka na tuku, vhodné je vepřové sádlo.

Maso se při kontaktu s horkým tukem na povrchu zatáhne a opeče dozlatova, guláš bude mít plnější chuť, navíc ve výpeku získáme základ pro osmažení cibule a dalších surovin, které do guláše přijdou.

Maso na guláš se zalévá tekutinou tak, aby bylo maso ponořené zhruba ze ¾. Doba, po kterou guláš stráví na plotýnce, se liší od typu masa, které jsme použili. Čím starší kus hovězího, tím déle si na sporáku pobyde.

A jak dlouho se guláš se musí dusit? Počítejte s tím, že změknutí masa v guláši zabere 2-3 hodiny. Chcete-li čas popohnat, vezměte si na pomoc tlakový hrnec (papiňák).

Hrnec na guláš

Ideální hrnec, ve kterém guláš připravíme od začátku do konce, má silnější dno, přiléhavou poklici a dostatečný objem.

Guláš se dá dusit nejenom na plotýnce sporáku, ale také v troubě. V takovém případě musí být hrnec vhodný do trouby, tedy žádná plastová držadla nebo skleněná poklice.

Pro pomalé dušení guláše se velmi dobře hodí litinový hrnec. Litina je vděčný materiál, v litině vařily už naše prabáby. Litina je těžká a masivní, perfektně drží teplo. Je navíc přirozeně feromagnetická, hodí se na všechny druhy ohřevu včetně indukce.

Svět Dnes na Facebooku
euro