Pojem bezpečnost práce zná asi každý, většina lidí jej má spojený s povinným školením či e-kurzem, který je nutné absolvovat v zaměstnání. Obecně je bezpečnost práce považována za nutné zlo, přitom se jedná o zcela zásadní součást pracovního procesu, a to nejen toho, který probíhá na pracovišti. Na bezpečnost práce bychom přece měli dbát všichni, ať v práci či v domácím prostředí.

Začíná to výchovou dětí

Už od malička svým dětem vysvětlujeme, proč je nutné se rozhlédnout, než vkročí do vozovky. Jak mají manipulovat s horkou vodou, co mohou, co nesmí. To vše je přece průprava k tomu, aby se jim nic zlého nepřihodilo. Všechna tato domácí “školení” jsou vlastně kurzem bezpečnosti práce. V další fázi je dětem ve školách či v rámci mimoškolních aktivit vštěpováno, jak provádět první pomoc. V první řadě je tedy třeba úrazu předcházet, a pokud se něco stane, pak by měly vědět, jak se zachovat. A co my, dospělí, děláme vše pro to, aby se nic nepřihodilo, a jsme připravení na situaci, kdy bude třeba první pomoc poskytnout?

Co můžeme udělat

Měli bychom jít v první řadě příkladem, a to zejména v našem domácím prostředí. V každé domácnosti by neměla chybět lékárnička, na pracovištích jsou běžně po ruce, protože je to povinné, ale máte doma vše potřebné i vy? Lékárničkou to jen začíná, ale důležité je, abychom nebezpečným situacím předcházeli. Ať se jedná o přístup do domu či větší budovy, kde by například měly být protiskluzové rohože, nebo garáže, kde ochranné prvky a zábrany na rozích chrání nejen vozy, ale i jejich majitele. V soukromé garáži bychom měli dbát na bezpečné umístění těžkých předmětů, které by mohly poranit děti. V případě náhradních kol na automobil je dobré umístit je na speciální držáky, kde jsou nejen v bezpečí, ale zároveň také zbytečně nezabírají místo na zemi. Ideálním řešením je, když se bezpečnost práce spojí s praktickým využitím. Myslete proto vždy na bezpečí své a vašich blízkých.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/bezpečnost-práce-titulka.pnghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/bezpečnost-práce-titulka-150x150.pngPR-leadersZdravíPojem bezpečnost práce zná asi každý, většina lidí jej má spojený s povinným školením či e-kurzem, který je nutné absolvovat v zaměstnání. Obecně je bezpečnost práce považována za nutné zlo, přitom se jedná o zcela zásadní součást pracovního procesu, a to nejen toho, který probíhá na pracovišti. Na bezpečnost...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku
  • 24
    Shares