Všimli jste si někdy toho rozdílu mezi studenty, kteří se teprve jazyk učit začínají a těmi, kteří se jej učí už docela dlouhou dobu a stále se vrací na pozice začátečníků, či mírně pokročilých? Rozdíl je tam samozřejmě obrovský.

Noví studenti jsou plni optimistu, nadšení, očekávání, motivace. Neodradí je ani časování sloves. Těší se, jak zúročí své první pokroky, kterých docílí. Že se konečně, alespoň částečně domluví v zemi, kde se daným jazykem mluví nebo, že se třeba konečně budou moci začít ucházet o pozice ve společnosti, kde se daný jazyk vyžaduje.

To, jestli jim tohle nadšení vydrží, záleží na více faktorech, jeden je ale naprosto stěžejní. Je to forma, kterou se jazyk učí. Pokud studentovi daná forma nevyhovuje, začne brzo všechno to prvotní nadšení ztrácet.

V poslední fázi upadne doslova do letargie, kdy se bude snažit naučit alespoň to nejzákladnější k tomu, aby složil nějaký test nebo zvládl alespoň tu nejzákladnější formu konverzace. Určitě se však postupně bude snažit vyhnout všem aktivitám, které jsou s takovou výukou spojeny. Přestane si totiž věřit a už jen konverzace ve dvojici pro něj bude v lepším případě nepříjemná, v horším doslova traumatizující.

Jak se správně učí časování sloves

Do začarovaného kruhu věčných začátečníků se dá dospět relativně snadno. Stačí špatný systém učení, který se soustředí na zajeté postupy, otrocké opakování látky, bez ohledu na to, jestli ji student pochopil a měl možnost si ji zažít a našel způsob, jak ji efektivně používat. Takové kurzy jsou bohužel často důvodem, který vede k úplné ztrátě motivace. Tu studenti získávají zpátky velmi obtížně.

Psychika je mocná čarodějka a vytvořený blok dokáže odstranit jen profesionál, který ví jak na to. Který dokáže ve studentovi opět oživit zájem o daný jazyk a nastartovat v něm jeho zájem a důvěru v druhou stranu. Když totiž přestanete věřit tomu, že se můžete přes internet naučit cizí jazyk, ošidíte se o neuvěřitelné možnosti, které takové studium nabízí. A také ztratíte důvěru ve své vlastní schopnosti. Pak už ani nerozlišujete to, proč vám časování sloves nejde a z jednoho tématu se to velmi rychle může přenést na výuku celého jazyka.

Jak zvládnout časování sloves rychle a efektivně

Pokud se cizí jazyk učíte v kurze, kterého tvůrci se skutečně snaží, abyste vše naplno pochopili a dokázali využívat v praxi, pak si cizí jazyk osvojíte docela rychle. Neznamená to, že nemusíte pak vynaložit žádné úsilí, no každopádně jazyk dostanete do hlavy mnohem rychleji a nebudete mít problém vyjádřit se, když se zapojíte do konverzace.

Velká většina lidí se totiž k dané věci začne stavět již předem přesně podle toho, jak jim byla podána. Když uslyšíte, že se jedná systém pro časování sloves, díky kterému to hravě zvládnete, protože si to zábavnou formou procvičíte, pak to tak také bude. Jestliže ale už předem slyšíte, že je daná věc docela složitá a vyžaduje složitou domácí přípravu, jinak se zkrátka docílit pokroku nedá.

Nebudete rozumět tomu, proč ani jak, budete se snažit jen systematickým opakováním celou angličtinu zvládnout. A to může být docela náročné. Chybí souvislosti, chybí pochopení, ztrácíte se v dané problematice, nebudete umět ji využít v praxi. Postupně na sebe budete nabalovat jen a jen další problémy.

Na takhle jednoduchém příkladu je dobré vysvětlit si dva obrovské rozdíly. Úspěch a neúspěch.  Učení je spjato s psychologií. A tu do výuky musí vždy umět vhodně zapojit právě ten, kdo vyučuje. Není pouze pověrou, že dobrý učitel musí být v jistém smyslu také dobrým psychologem.

Na každého studenta platí trochu něco jiného, je třeba zvolit jinou taktiku, rozdílný scénář. Je důležité zvolit správnou formu, jak se učit cizí jazyky. Někdo se učí časování sloves čistě z filmů, jiný upřednostní interaktivní cvičení. Základem však je zvolit metodu, která bude účinná právě pro vás. A nesmí chybět ani zápal a nadšení učit. I to se totiž projevuje na výsledcích studentů.

Vše hraje svoji roli, i ty na první pohled nedůležité detaily ve výsledku vždy hovoří ve prospěch úspěchu, nebo naopak neúspěchu. Profesionál si je všech podstatných aspektů vědom a zohledňuje a zapojuje je do výuky. Právě to z něj toho profesionála dělá. Nespoléhá se na metody, které se sice praktikují již roky, ale reálné výsledky nepřináší.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/casovani-sloves-1-1024x597.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/casovani-sloves-1-150x150.jpgPR-leadersTipyVzděláníVšimli jste si někdy toho rozdílu mezi studenty, kteří se teprve jazyk učit začínají a těmi, kteří se jej učí už docela dlouhou dobu a stále se vrací na pozice začátečníků, či mírně pokročilých? Rozdíl je tam samozřejmě obrovský. Noví studenti jsou plni optimistu, nadšení, očekávání, motivace. Neodradí je ani...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku
  • 24
    Shares