Reverzní osmóza je skvělý způsob, jak získat čistou vodu na pití a vaření přímo z vašeho kohoutku. Jak celý systém reverzní osmózy vlastně funguje? Stejně jak to zní, filtrace probíhá na základě procesu, který najdeme v přírodě tzv. osmóza, akorát v opačném směru.

Jak funguje reverzní osmóza?

Princip filtrace reverzní osmózou spočívá v tom, že voda protéká přes polopropustnou membránu z prostředí s vyšší mírou rozpuštěných látek do prostředí, kde je míra koncentrace nižší. Ostmotická membrána kterou voda protéká propustí jen samotné molekuly vody o velikosti 0,001 mikrometru, čili všechny větší molekuly jsou zachyceny membránou. Takto filtrovaná voda je zbavená na 95 až 99% virů, bakterií, nečistot, chlóru, těžkých kovů, mikroplastu či antibiotik.

Osmotická membrána má maximálně jemné póry. Aby nedošlo k rychlému opotřebení případnému poškození membrány při filtraci větších nečistot jako je písek, rez či mikroplasty, je třeba vodu upravit ještě před tím než projde ostmotickou membránou. Z tohoto důvodu voda nejprve prochází mechanickým filtrem na vodu, který z vody odstraní hrubé nečistoty. Následně voda prochází uhlíkovým filtrem, čímž se odstraní z vody zápach a zlepší se její chuť.

Běžné filtry na pitnou vodu obvykle řeší jen jeden konkrétní problém s vodou, zatímco reverzní osmóza jejich díky vícestupňové filtraci zvládne hned několik. Součástí reverzní osmózy kromě mechanického, uhlíkového filtru a osmotické membrány mohou být dodatečné filtrační stupně jako je UV lampa na vodu, mineralizátor či energetizér. UV lampa bezpečně odstraní z vody viry či bakterie, které se běžně vyskytují v pitné vody, což je nevhodné především pro nejmenší členy domácností. Dodatečným stupněm je i zmíněný mineralizátor. Ten musí být účinný, aby zajistil konzumaci čisté a zdravé vody bez škodlivin a zároveň obohacenou o vyvážený poměr minerálů. Kvalitu filtrované vody je možné zlepšit i přidáním energetizéra, který vodu ionizuje neboli přirozeně zvyšuje její ph.

Co dokáže odstranit reverzní osmóza?

Chlór je širokospektré používán dezinfekční prostředek vodárenských společností. Spolu s chlorem se však do vody dostávají i toxické látky jako jsou Trihalometany a Halogenoctové kyseliny. Tyto látky se spojují se vznikem a zhoršením stavu více onemocnění, jako například astma, ekzémy, ale i srdeční choroby, navíc jde o karcinogenní látky.

Těžké kovy jako je olovo, rtuť, kadmium, nikl či chrom. Největší hrozbu v naší oblasti představuje olovo. Olovo se dostává do našich zásob vody většinou prostřednictvím olověných potrubí a průmyslového odpadu. Největší riziko představuje pro děti, protože jeho nadměrný výskyt ve vodě může způsobit intelektuální a vývojové problémy.

Dusičnany a dusitany se do vody dostávají používáním umělých hnojiv, či nezajištěným zacházením s odpadními látkami velkých průmyslových společností. Jedním z najnebezpečenších pesticidů je arzen. Jeho nadměrné množství v pitné vodě může způsobit kožní problémy, problémy s kardiovaskulárním a nervovým systémem. Jelikož jde o nebezpečný pesticid, do vody se obvykle dostává právě v oblastech, kde je rozšířená zemědělská produkce.

Chcete zjistit jak je na tom vaše voda? Stačí si dát udělat rozbor vody v akreditované laboratoři, kde vám naměřené hodnoty odborníci vysvětlí a pomohou najít vhodné řešení.

Ostmotická voda chutná výtečně

Reverzní osmóza je populární především u lidí, kteří žijí zdravě a pijí převážně čistou vodu. Pokud patříte k nim i vy, tak jistě víte, že ne každá voda chutná stejně. Použitím reverzní osmózy se odstraní škodlivé látky a vy si vychutnáte čistou chuť vody. Ostmotická voda je obzvláště vhodná pro přípravu kávy či čaje – zvýrazní jejich přirozenou chuť. Kromě toho budete mít křišťálově čisté kostky ledu! Pokud jste viděli zakalené kostky ledu, obsahují nečistoty. Když voda zamrzne, jsou nečistoty vytištěny do středu kostky ledu, což jí dává zakalený vzhled. Tak co, skusíte jí taky? 

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/cista-voda-reverzni-osmoza.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/cista-voda-reverzni-osmoza-150x150.jpginfo@press-media.czZdravíReverzní osmóza je skvělý způsob, jak získat čistou vodu na pití a vaření přímo z vašeho kohoutku. Jak celý systém reverzní osmózy vlastně funguje? Stejně jak to zní, filtrace probíhá na základě procesu, který najdeme v přírodě tzv. osmóza, akorát v opačném směru. Jak funguje reverzní osmóza? Princip filtrace reverzní osmózou...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku