Veřejné osvětlení bereme jako naprostou samozřejmost, ovšem bez pouličních lamp bychom se ani nedostali domů. Jedná se o nezbytnost, která, stejně jako nouzové svítidlo, musí splňovat jistá pravidla. K tomu se navíc starostové nebo primátoři měst a obcí snaží, aby se jednalo o ekonomicky úsporné zařízení, aby se zbytečně neprohluboval celkový stanovený rozpočet. I proto se více investuje do LED veřejného osvětlení, ovšem na nutnosti splňovat jistá pravidla se nic nemění.

Pouliční svítidla musí odpovídat normám

Veřejné osvětlení lze definovat jako svítidla v evropských městech, obcích i na silničních komunikacích. Jelikož jsme jako země členy Evropské unie, řídíme se pravidly stanovenými právě EU. Ta určuje, že pouliční lampy musí odpovídat stanoveným normám shrnujících požadavky na osvětlení, výpočet osvětlení i měření osvětlení.

Pokud bychom však měli zmínit výčet zásadních pravidel, řekneme, že veřejné osvětlení (ať už LED či jiné), musí být dostatečně dimenzováno, musí zajistit patřičnou a odpovídající úroveň viditelnosti, také musí být rozmístěno rovnoměrně a nesmí oslňovat osvětlovací soustavy či občany jako takové.

Co nejefektivnější fungování

Prakticky každá světelná soustava, ať už je umístěna v centru města nebo na okraji obce, musí být realizována, navržena a následovně také provozována tak, aby se co nejefektivněji využily vyhrazené finanční prostředky a co nejméně se tím narušovalo životní prostředí. A ostatně tím se do hry dostává zmiňované LED osvětlení, které plně respektuje prakticky všechny stanovené zásady.

Pokud bychom měli pravidla ještě krapet rozvést, řekneme, že veřejné osvětlení, opět, ať už je jakékoliv, musí respektovat také požadavek na minimalizaci světelného toku do nežádoucích směrů, čímž se eliminuje či alespoň minimalizuje vznik zbytečného světelného znečištění.

Ekologie, spokojenost občanů a také ekonomika jsou v tomto směru klíčové faktory, které se musí respektovat.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/2022/03/lantern-2223110_960_720.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/2022/03/lantern-2223110_960_720-150x150.jpginfo@press-media.czTipyVeřejné osvětlení bereme jako naprostou samozřejmost, ovšem bez pouličních lamp bychom se ani nedostali domů. Jedná se o nezbytnost, která, stejně jako nouzové svítidlo, musí splňovat jistá pravidla. K tomu se navíc starostové nebo primátoři měst a obcí snaží, aby se jednalo o ekonomicky úsporné zařízení, aby se zbytečně...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku