BOZP v oblasti úklidových služeb. Pamatujte nejen na prevenci

Redakce dopopručuje

Proč se vyplatí zvolit truhlářství namísto běžného obchodu s nábytkem?

Zařizujete atypický interiér? Nebo jednoduše toužíte po nábytku, který...

Zdravotnické přístroje a vybavení, bez kterého se neobejdete

Najít spolehlivého partnera ve světě zdravotnického vybavení, který přináší...

Reklamní předměty a firemní dárky

Reklamní předměty se stále udržují na špičce oblíbených marketingových...

Bezpečnost práce v oblasti úklidových služeb je v naší zemi stále nutné rozvíjet. Tato fyzicky náročná práce má mnoho rizik, se kterými je potřeba správně nakládat.

Nejdůležitější je prevence

BOZP školení se stará o to, aby každý pracovník v úklidových službách měl dostatek informací k tomu, aby dokázal minimalizovat případná rizika, která při úklidových pracích hrozí. BOZP a PO jsou tak nedílnou součástí náboru nových zaměstnanců, ale také pravidelných školeních, které jsou pro všechny zaměstnance plné užitečných poznatků. Prevence vzniku úrazů a újmy na zdraví je cíl všech školení BOZP.

Miliony lidí v sektoru úklidu

V rámci Evropské unie se sektor úklidu řadí mezi přední obory. Zaměstnává se zde okolo tří a půl milionu lidí, což rozhodně není zanedbatelná skupina. Mezi zaměstnanci panuje genderová nevyváženost – většinou se o úklidové práce starají ženy. Většina úklidových firem pak působí na trhu práce jako subdodavatelé pro jiné subjekty.

Bezpečnostní rizika při úklidu

V oblasti BOZP je v sektoru úklidu skutečně mnoho poznatků. Rizik je totiž velké množství. Pracovníci v tomto sektoru se přitom setkávají s celou řadou rizik. Jsou exponováni nebezpečným chemickým látkám, fyzické námaze, ale také nevhodné ergonomii práce. Jejich výkon zaměstnání obsahuje opakující se pohyby v podobě namáhavé práce, tahání předmětů, přenášení a ohýbání se. To může vést k muskuloskeletální poruše svalové činnosti, nebo k poškození kloubů či nervů.

Největší rizika je nutno eliminovat

V rámci BOZP se tak pracuje s nejčastějšími riziky, která se následně eliminují. Jedná se například o styk s nebezpečnými chemikáliemi, o uklouznutí na mokré podlaze, o zakopnutí o pracovní pomůcky a nástroje, o zásah elektrickým proudem při manipulaci s úklidovou technikou, nebo o nesprávnou ergonomii práce. Právě o ergonomii práce je nutno zaměstnance pravidelně informovat.

BOZP má za cíl minimalizaci zdravotních rizik na pracovišti.

Svět Dnes na Facebooku
euro