Ploché nohy a bolesti zad, to jsou velmi často skloňovaná témata současnosti. Navzdory zdravotním problémům, ale stále dáváme přednost trendové obuvi před tou, která je pro nohy vhodná. Zejména pro ženy je samozřejmě velmi důležité, aby dobře vypadaly a každá část oděvu a doplňků spolu musí ladit, ovšem, když pak dojde na zdravotní stránku věci, je třeba se rozhodnout. Velmi často, ani nevíme, proč nás po celém dni v práci tolik bolí nohy nebo i záda. Přikládáme to náročné práci, která nás nutí být stále na nohou, ovšem pravdou je, že vhodná obuv může tyto příznaky velmi zásadně ovlivnit. Mohou zcela vymizet nebo se alespoň minimalizovat do snesitelné míry.

Jak tedy vybírat obuv, kterou budeme nosit velmi často, tzn. většinu dne, kdy jsme na nohou? V první řadě věřte tomu, že na materiálu velmi záleží. Argumenty typu, vždyť i my jsme boty měli po starších sourozencích z neidentifikovatelných materiálů a po nás je dědily další děti, jsou trochu mimo mísu. Když se podíváte na statistky a počty dospělých lidí, kteří mají ploché nohy a bolesti nohou či zad je na stará kolena přivedou do ordinace ortopeda, zjistíte, že děděné boty rozhodně nejsou nic, čím se chlubit.

správná obuv - tělo článkusprávná obuv - tělo článku správná obuv - tělo článku správná obuv - tělo článkuRozhodně vybírejte spíše přírodní materiály, tedy useň nebo textilie. Obuv z umělých materiálů je nevhodná zejména proto, že v takové botě noha dostatečně nedýchá, rychle se potí, následně se odírá a je zde ideální prostředí pro množení bakterií a plísní. Dalším bodem je správný tvar a velikost boty. Ve správně zvolené botě musí být dostatek místa pro prsty (kulatá špička je tedy vhodnější než ta zúžená) a nezapomínejte na nadměrek. Ten se totiž netýká jen dětí, ale i dospělá noha potřebuje trochu místa, aby při chůzi měla prostor. Nesmí se vyzouvat, ale zároveň byste neměli mít nohu v botě těsně napasovanou. Noha má během dne tendenci trochu natéci a je třeba mít cca 5 mm rezervy.

Boty na podpatku jsou ozdobou každé ženy, aby ovšem nohy netrpěly, neměl by být vyšší než 5 cm, u dětí mějme na paměti, že maximum je pouhých 5mm! Zejména pro chůzi na tvrdých površích je třeba volit obuv, která má tlumící prvky, pokud nemá kvalitní podešev, lze i nahradit vhodnou vložkou s těmito prvky. Rovněž dbejte ohebnost na hmotnost bot, příliš těžké boty mohou během celého dne významně navýšit únavu a bolesti nohou. A pokud máte sedavé zaměstnání, zkuste si několikrát za den boty vyzout a nohy si pořádně procvičit a protáhnout, abyste zvýšili jejich prokrvení a o víkendu můžete zkusit třeba procházku na boso.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/správná-obuv-titulka-1024x681.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/správná-obuv-titulka-150x150.jpgPR-leadersTipyZdravíZprávyPloché nohy a bolesti zad, to jsou velmi často skloňovaná témata současnosti. Navzdory zdravotním problémům, ale stále dáváme přednost trendové obuvi před tou, která je pro nohy vhodná. Zejména pro ženy je samozřejmě velmi důležité, aby dobře vypadaly a každá část oděvu a doplňků spolu musí ladit, ovšem, když...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku