Jaký je rozdíl mezi olejem na dřevo a voskem?

Redakce dopopručuje

Organický růst versus využívání služeb pro získání sledujících

Ve světě, kde digitální prostor a sociální média hrají...

Mait.me – sociální síť budoucnosti

Také máte pocit, že žijete ve světě, kde je...

Martin Zoubek: Klesající Hvězda Finančního Poradenství

V nedávném rozruchu, který zasáhl český finanční sektor, se...

Podnikatelská půjčka může být vyřízená ještě dnes

Minimum podmínek a velmi rychlé řešení pro různé situace,...

Protikorupční linka: Vaše zbraň proti korupci a trestné činnosti

Odhalujte korupci a trestnou činnost s Protikorupční linkou ,...

Naučte se, jak dobře aplikovat oleje a vosky na dřevo.

Mnoho truhlářů a těch co pracují se dřevem se při prvním pokusu o dobrou povrchovou úpravu dřeva obrátí na olejové nebo voskové přípravky. Výhodou těchto olejů a vosků je velmi snadná aplikace, poskytnou velmi dobrý výsledek a nechávají dřeva vypadat stejně přirozeně jako před úpravou.

Pokud existuje jedna Achillova pata, kterou tyto barvy na dřevo mají je to nedostatečná trvanlivost. Pravděpodobně byste neměli zvolit olej na dřevo nebo vosk, pokud se chystáte natírat barový nebo kuchyňský stůl, který bude vystaven škrábancům, horkým hrnkům nebo silným rozpouštědlům.

Jsou však ideální pro úpravu povrchu knihovny, šperkovnice či rámečků na fotky. Zatímco vosk na dřevo můžete aplikovat skoro na jakýkoliv druh dřeva, vyvarujte se použití oleje na aromatický cedr nebo např. palisandr. Tyto druhy dřeva obsahují antioxidant, který zabrání vytvrzení oleje.

Vosky na dřevo

Vosk na dřevo můžete koupit v tekuté, pastovité formě nebo v pevných tyčinkách. Vosky jsou k dispozici v mnoha barvách. Můžete si vybrat čistý vosk bez barvy, jantarový, bílý nebo v dřevěných tónech. Některé vosky jsou tvrdší, některé měkčí ale i ty nejtvrdší vosky na dřevo jsou pořád měkčí než laky.

Skutečnost, že jsou měkké znamená, že poskytují pouze malou ochranu proti poškrábání a opotřebení. Vosky na dřevo se vyrábí z různých zdrojů – minerálních, rostlinných a živočišných.  Používají se jako finální vrstva, neboť se nevsakují do struktury dřeva, ale místo toho jsou na povrchu.

Zabraňuje oxidaci – zesvětlení dřevěného povrchu ale nijak ho dál nezlepšují. Jinými slovy, jakmile vrstva čirého vosku na povrchu uschne, dřevěný povrch bude vypadat jako čerstvě řezaný bez povrchové úpravy.

Tekutý nebo pastový vosk většinou obsahuje nějaké rozpouštědlo a vosk se vytvrzuje, tím, jak se rozpouštědlo odpařuje. Prakticky všechny vosky lze rozpustit v minerálním lihu nebo v benzínu. To je užitečné vědět, pokud budete muset odstraňovat vosk z dřevěného povrchu.

Většina vosků se taví už při nízkých teplotách, takže příliš nepomáhají tepelné odolnosti povrchu. Nicméně jejich výhodou je odpuzování vody z upraveného povrchu, což se hodí proti potravinám či nápojům.

Vosk na dřevo můžete aplikovat na jakýkoliv jiný typ povrchové úpravy, která pak bude vypadat leskleji a bude hladká na dotek. Při aplikaci tekutého nebo pastového vosku, jej jednoduše natřete a po chvíli jej můžete z povrchu otřít např. papírovými utěrkami.

Olej na dřevo

Olej na dřevěný povrch je vyroben z molekul dostatečně malých, aby se dostal až do struktury dřeva nejen na povrch. Výsledkem aplikace je, že dřevo vypadá bohatěji, aniž by na povrchu vznikl nějaký film. Existují dva různé typy olejů na dřevo, které se používají: sušící a nesušící oleje. Vysoušecí oleje se při vystavení kyslíku ve vzduchu změní z kapaliny na pevnou fólii.

Např. oleje z lněných semínek, tungové oleje atd. jsou sušící oleje. Rostlinné – arašídové, olivové a minerální oleje na dřevo nejsou sušící.

Chcete-li použít pro úpravu dřevěného povrchu olej, rozlejte ho po povrchu dřeva a postupně jej přidávejte i do oblastí, kde se olej rychleji vstřebává. Po cca 10 minutách pak otřete vše, co nebylo absorbováno.

Pro hladší a bohatší povrch celý proces opakujte, tentokrát však použijte na vlhký povrch jemný mokrý a suchý smirkový papír. Tím se vytvoří kaše z oleje a dřevěného prachu, která vyplní i malé póry a povrch se tak stane hladším.

Chcete vyzkoušet nějaké kvalitní oleje či vosky na dřevo? Vyzkoušejte značku Osmo nebo Woca od zahraničních výrobců, kteří se specializují na vysokou vydatnost, výdrž a zajímavé ceny. Více na www.oleje-osmo.cz

Svět Dnes na Facebooku
euro