Flexibilní pracovní doba je na vzestupu, a to nejen kvůli pandemickým opatřením. Obecně se věří, že mít možnost naplánovat si, kdy bude člověk pracovat, přispívá ke zdravějšímu a spokojenějšímu životu. A že jde o výhodu jak pro zaměstnance, tak i pro zaměstnavatele. Proč se při výběru pracovní pozice vyplatí zaměřit na ty, které nabízí flexibilní pracovní dobu? A nese to s sebou i nějaké nevýhody?

Možnost pracovat podle svého vlastního režimu

V průběhu dne naše produktivita kolísá, to je zcela přirozený jev. Někteří z nás jsou ranní ptáčata a jsou nejproduktivnější dopoledne. Ostatní patří spíše mezi noční sovy a jejich mozek se začne probouzet až kolem poledne. S flexibilní pracovní dobou se v práci nebudete muset trápit v čase, který vám nevyhovuje. Pokud si práci naplánujete na čas, kdy se dokážete nejvíce soustředit, zabere vám stejný obnos práce mnohem kratší dobu. Což je výhodné pro vás i pro vašeho zaměstnavatele. Díky tomu budete mít více času nebo alespoň více energie se dostatečně věnovat činnostem, které vás naplňují nebo odpočinku a budete v životě zdravější a spokojenější. Pokud hledáte jen menší přivýdělek, mohla by vám vyhovovat sdílená pracovní pozice. V rámci tohoto systému se o pracovní dobu i náplň práce budete dělit s dalším zaměstnancem. Je to opravdu výhodné pro rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené nebo pro seniory.

Kdy je flexibilní pracovní doba nevhodná?

Většina zaměstnavatelů si spojuje flexibilní pracovní dobu s poklesem produktivity, což vůbec nemusí být pravda. Ba naopak, u mnohých zaměstnanců při home office hrozí dokonce i riziko přepracovanosti. Častokrát začínají s prací dříve a končí později, než kdyby dojížděli do kanceláře. Při home office má člověk tendenci podceňovat práci, kterou již během dne stihl vykonat. Pokud k tomuto máte sklony, hlídejte si, abyste nebyli při práci z domova zbytečně rozptylováni a abyste nepřekračovali běžnou pracovní dobu, dokud to opravdu nebude nutné. Jestliže vaše pracovní pozice vyžaduje komunikaci tváří v tvář se zákazníky nebo kolegy, budou možnosti flexibilní pracovní doby také omezené. Vzpomeňte si, jak v období během letních prázdnin nebo Vánoc firmy musí polevit v práci, protože kvůli dovoleným nemají dostatek pracujících zaměstnanců, aby mohli zajistit hladký průběh všech pracovních povinností.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/flexible.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/flexible-150x150.jpginfo@press-media.czFinanceFlexibilní pracovní doba je na vzestupu, a to nejen kvůli pandemickým opatřením. Obecně se věří, že mít možnost naplánovat si, kdy bude člověk pracovat, přispívá ke zdravějšímu a spokojenějšímu životu. A že jde o výhodu jak pro zaměstnance, tak i pro zaměstnavatele. Proč se při výběru pracovní pozice vyplatí...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku