Dnešní doba je zajímavá v tom, že jsme obklopeni tolika věcmi, které nám usnadňují každodenní život, až často existenci některých z nich vůbec nezaregistrujeme. Zamýšleli jsme se nad tím, které to jsou, a ve spojitosti s automobily a jejich denním využíváním mnohými z nás, jsme zvolili silniční váhy.

silnicni-vahy-najezdK čemu slouží

Byť silniční váha není něco, co bychom denně využívali, je zajímavé se zamyslet nad tím, jak taková věc dobře slouží mnoha účelům. Svět kolem nás přece nezahrnuje jen mobilní telefony, televizory a malé či větší přístroje, usnadňující nám život. Váhy využíváme i v domácnosti, jedná se nejčastěji o váhy kuchyňské a pak ty osobní. Náš zájem se ale tentokrát týká vah mnohem větších s poněkud širším záběrem využití. Silniční váhy jsou určitě pojmem, se kterým se za život každý setká. Proč jsou ale důležité a kde všude se využívají, to už ví asi málokdo.

Tam, kde na hmotnosti záleží

Silniční a mostové váhy jsou přístroje, jejichž pomocí je možné ověřit hmotnost vozidel, nejčastěji tedy těch hodně velkých a těžkých. Jen tak může být zajištěno, že vlivem přetížení nedojde k narušení vozovky nebo také mostní konstrukce. Pro řidiče osobních automobilů věc zdánlivě nepodstatná, ale všichni přece nadáváme na kvalitu místních silnic a jak by asi vypadaly, kdyby tu takové speciální váhy nebyly?

Jak vlastně vypadají?

Proč vlastně tolik lidí nemá představu o tom, jak  silniční váha vypadá? Možná proto, že si představí klasickou váhu, s miskami a závažími, ale tak skutečně nevypadá. Tento důmyslný vážící systém bývá většinou součástí vozovky, ke které je připevněn a nájezdová část může mít i pouhých několik málo centimetrů, aby na ni mohla velká nákladní auta snadno najet. Existují také průmyslové váhy, ty mají mnoho podob. Ta nejběžnější průmyslová váha vypadá podobně jako ta, na které vážíme ovoce a zeleninu v obchodech.

A co když váží špatně?

Je samozřejmé, že každé váhy musí být být pravidelně kontrolovány, aby byla zajištěna jejich přesnost. K tomu slouží kalibrace vah. Tu provádí specializovaná firma, a to buď na místě nebo ji provedou pracovníci akreditované kalibrační laboratoře ve svém sídle. O výsledcích a průběhu kalibrace je následně vystaven Kalibrační list, kterým se mohou firmy prokazovat v případě kontroly. Je to docela věda, co říkáte?

 

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/silniční-váhy-titulka-1024x768.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/silniční-váhy-titulka-150x150.jpgPR-leadersAuto-motoTipyDnešní doba je zajímavá v tom, že jsme obklopeni tolika věcmi, které nám usnadňují každodenní život, až často existenci některých z nich vůbec nezaregistrujeme. Zamýšleli jsme se nad tím, které to jsou, a ve spojitosti s automobily a jejich denním využíváním mnohými z nás, jsme zvolili silniční váhy. K čemu...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku