Počátkem října se v České republice uskuteční komunální volby, ve kterých občané budou volit zastupitelstvo své obce či města, zároveň s nimi se pak koná 1. kolo voleb do Senátu, konkrétně ve 27 obvodech.

Foto: Pixabay

V komunálních volbách se o posty uchází 216 tisíc kandidátů

Volby do obecních zastupitelstev, jak se této události také někdy říká, jsou z hlediska voličů poměrně oblíbené, z hlediska systému pak patrně ty nejsložitější. Například počet volených zastupitelů se liší podle počtu obyvatel vaší obce – někde se volí jen 5 zastupitelů, v Praze potom 65.

Ve větších (statutárních) městech se pak kromě místního volí také do celoměstského zastupitelstva, do schránky vám tak přijdou dvoje hlasovací lístky. Zajímavý je i způsob hlasování, kdy můžete označit buď velkým křížkem celou politickou stranu, malými křížky vybírat kandidáty v různých stranách nebo zkombinovat tyto metody dohromady. Vždy si pamatujte, že máte k dispozici tolik hlasů, kolik zastupitelů se u vás v komunálních volbách volí.

Do těchto voleb, které se konají 5. a 6. října 2018, kandiduje 216 tisíc kandidátů, nejvíce je stran či hnutí s nezávislými (více než polovina). Nejvíce uchazečů o post zastupitele bude mít tentokrát KDU-ČSL, která tento primát sebrala po dlouhých letech KSČM.

V senátních volbách kandiduje spoustu známých osobností

Aby toho nebylo málo, budou se ve stejném termínu konat také senátní volby – jako obvykle se bude volit do jedné třetiny Senátu, to znamená 27 senátorů ve stejném počtu obvodů. Zde už je hlasování o poznání jednodušší, stačí si vybrat kandidáta a vhodit jeho jméno do volební urny. Pokud někdo nezíská nadpoloviční většinu hlasů, bude se konat ještě druhé kolo voleb, a to s těmi kandidáty, kteří v kole prvním obsadili první dvě příčky.

O místa v Senátu se uchází mnoho veřejně známých osobností, ať už jde o neúspěšné prezidentské kandidáty Jiřího Drahoše, Pavla Fischera, Marka Hilšera, Jiřího Hynka a Petra Hanniga, dále například šéfa lidovců Pavla Bělobrádka nebo exministra kultury Daniela Hermana. Nesmíme zapomenout ani na známého Jiřího Paroubka a poměrně překvapivé bylo oznámení kandidatury David Ratha, který by v Senátu mohl dostat imunitu.

V komunálních i senátních volbách mnohdy platí pravidlo, že se volí osobnosti a známé tváře, a to dokonce bez ohledu na jejich politickou příslušnost. Potvrdí se to i tentokrát?

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/Izpravy.com-Praha-ilustrační-foto.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/Izpravy.com-Praha-ilustrační-foto-150x150.jpginfo@press-media.czZprávyvolby 2018Počátkem října se v České republice uskuteční komunální volby, ve kterých občané budou volit zastupitelstvo své obce či města, zároveň s nimi se pak koná 1. kolo voleb do Senátu, konkrétně ve 27 obvodech. Foto: Pixabay V komunálních volbách se o posty uchází 216 tisíc kandidátů Volby do obecních zastupitelstev, jak se této události...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku