Pracovní oděvy ― když se podmínky stávají extrémními

Redakce doporučuje

Ranní rituály, které mění den: Co dělají úspěšní lidé po probuzení

Všichni máme rána. Některá začínají chaoticky, jiná v poklidu....

Co všechno prozradí vaše odvážné sny o tom, co potřebuje vaše duše

Možná jste si někdy řekli: „Chtěl(a) bych jednou vylézt...

7 ranních rituálů, které mění den – i zdraví

Všichni to známe – ráno bývá často hektické. Rychlá...

Pracovní oděvy do míst, kde řádí živly nebo určené pro průzkum nových světů jsou složitá zařízení s vysokými nároky na konstrukci a provedení. Vžil se pro ně název speciální obleky a nezřídka jsou jedinou hranicí, která izoluje jejich nositele od prostředí, v němž hrozí bezprostřední ohrožení života.

Obleky s posláním

Speciální oblek má stejnou funkci jako běžný pracovní oblek: zajistit bezpečnost a ochranu zdraví při práci. Ti, kdo rádi studují zákony, si o svých nárocích na pracovišti mohou přečíst více zde. V případě speciálního obleku se však neřeší jen zašpinění nebo prochladnutí. Svého nositele musí během pracovního úkonu chránit před účinky ohně, vody, chemikálií nebo škodlivého záření.

Pokročilá technologie a množství příslušenství

Součástí speciálních obleků bývají kyslíkové láhve a množství čidel. Výroba, kontrola i samotné oblékání zaberou čas. I ta nejparádivější žena, která se chystá na večírek, je mnohdy vypravená rychleji než hrdinové vyrážející do akce v extrémních podmínkách.

Odvětví s perspektivou

Speciální izolační a protipožární tkaniny pracovních oděvů do ztížených podmínek jsou cílem intenzivního výzkumu. Zde si můžete přečíst, že se investice do odvětví nových materiálů vyplácejí.

Pracovní oděvy ― které z nich během pracovní doby raději neodkládat

Představme si tři speciální obleky, kdy při vyslovení jejich názvu okamžitě poznáme, jakou pracovní náplň má nositel a jejichž poškození během práce by pro něj bylo fatální.

Když jste zaměstnanec NASA nebo Roskosmu

Uniforma pro let do vesmíru je bezesporu nejznámější ochranný oděv, který si oblečou jen pečlivě vybraní. Skafandr chrání před kosmickým zářením, nízkým tlakem, mrazem a umožňuje pohyb ve stavu beztíže.

Nezanedbává se ani design. Američtí astronauti, čínští taikonauti nebo ruští kosmonauti: Každá země je na své průkopníky patřičně hrdá a předhání se, který z jejich reprezentantů bude mít slušivější a technicky dokonalejší skafandr.

Skafandr na doma i na vycházku

Skafandr pro samotný let je lehčí, známé jsou ty oranžové, které si oblékají astronauti NASA. Pro výstup mimo loď slouží těžký skafandr. Ten, který měl na sobě Neil Armstrong při výstupu na Měsíc, vážil skoro 120 kg!

Návrat na Zemi

Voda a oheň. Živly, které dokážou způsobit lokální škody až katastrofy s nevyčíslitelnými ztrátami na lidských životech a majetku. Člověk však čas od času potřebuje proniknout i do vodního světa, aby zde něco nalezl, opravil nebo rozšířil vědecké poznání. A požáry jsou nedílnou součástí života člověka od pravěku.

Pod vodní hladinou

Svět pod vodou byl člověku dlouho dostupný jen na velmi krátkou dobu ― doslova na jedno nadechnutí. Lidé se snažili prodloužit si dobu pobytu pomocí dýchacích vaků nebo potápěčských zvonů.

První funkční skafandry byly navrženy v 19. století. Potápěče musí chránit hlavně před tlakem, proto obsahují vnitřní kovovou výztuhu. Pancéřové skafandry si oblékají například opraváři ropných plošin.

V 60. letech 20. století se rozšířilo sportovní potápění. Obleky pro rekreační potápění se vyrábějí z lykry nebo polypropylenu. Spolehlivou ochranu před prochladnutím zajišťuje speciální neoprenová pryž s malými bublinkami.

V boji s plameny

Když si hasiči obléknou známé stříbrné obleky s kuklami a dýchacími přístroji, je situace více než vážná. Nejčastěji žáruvzdorné stříbrné obleky uvidíme při hašení leteckých požárů. Původně se vyráběly z azbestové tkaniny, dnes jejich svrchní materiál vzniká naprašováním hliníkových vrstev na polyaramidovou matrici, která ve styku s ohněm nehoří, pouze zuhelnatí. Izolaci tvoří skleněná vlákna. Hasiče ochrání až před 1000 °C vysokým žárem.

euro