Roční období se mění, teploty začínají padat k nule a naše zdraví začíná pokulhávat pod tíhou bakterií a virů, které na něj čekají na každém rohu. Ze všech stran slýcháme, že bychom do našeho jídelníčku měli více zapojit vitamín C, který z imunity dělá neprůstřelné rytířské brnění, zdatně odolávající všemu, co ho bude napadat. Jenže kde ho najít a jaké je doporučované denní množství?

Vitamín C nejen pro naši imunitu

Na, vezmi si to, to je dobré na imunitu, říkají nám, když nám podávají hezky šťavnatě vypadající mandarinku. Citrusy jsou totiž skvělým nositelem vitamínu C, to je pravda. Je však důležité si uvědomit, že složka je potřebná nejen z důvodu, že posiluje imunitní systém. Kromě toho také:

  • přispívá k normální činnosti nervové soustavy,
  • podporuje přirozenou tvorbu kolagenu,
  • přispívá k normální činnosti psychiky,
  • ochraňuje buňky před oxidativním stresem,
  • napomáhá ke snížení míry únavy a vyčerpání a
  • podporuje energetický metabolismus.

A z toho vyplývá, že bychom vitamín C měli užívat i jindy, nejen během zimy, kdy teploty začínají padat k bodu mrazu.

Jaké je doporučované denní množství vitamínu?

Doporučená denní dávka se liší pohlavím i věkem člověka. Obecně se však tvrdí, že u zdravého člověka by se tato denní dávka měla pohybovat okolo 80 mg. Bohužel drtivá většina z nás trpí na nedostatek této látky. V potravinách není doručován v takové míře, mnohdy se vitamín C ztratí tepelnou úpravou ingrediencí. I proto je třeba ho doplňovat formou doplňků stravy. Pokud ho přijmeme více, zoufat si nemusíme, přirozeně se vyloučí z našeho těla.

Kde vitamín C najdeme?

Pomineme-li běžné doplňky stravy, vitamín C samozřejmě najdeme například v zelenině (konkrétně v brokolici, pažitce nebo růžičkové kapustě) a ovoci, nejvíce v citrusech. Vynikajícím zdrojem vitamínu je také rakytník.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/2022/10/fresh-orange-juice-1614822_960_720.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/2022/10/fresh-orange-juice-1614822_960_720-150x150.jpginfo@press-media.czZdravíRoční období se mění, teploty začínají padat k nule a naše zdraví začíná pokulhávat pod tíhou bakterií a virů, které na něj čekají na každém rohu. Ze všech stran slýcháme, že bychom do našeho jídelníčku měli více zapojit vitamín C, který z imunity dělá neprůstřelné rytířské brnění, zdatně odolávající...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku