Už i Komenský prosazoval svým heslem „Škola hrou“, aby bylo vzdělání co nejúčinnější a přesto zábavné pro žáky. Tak v podstatě vznikla první z myšlenek využít při vzdělávání školní výukové pomůcky. Zlepšení školství věnoval Komenský ohromnou část svého života, a tak je jeho přízvisko učitel národů jistě zasloužené. Jaké byly jeho hlavní myšlenky a co z jeho učení nám zůstalo do současnosti?

Radikální změna školství

Mnohé z Komenského objevů přetrvaly do dnešní doby. Patří mezi ně mimo jiné jeho snaha vzdělávat všechny, bez rozdílu. Tedy hlavně díky němu bylo vzdělání dosažitelné i pro chudé chlapce a dokonce i dívky. Prosazoval, aby se vyučovalo v logickém sledu v na sebe navazujících krocích. Tak vznikl čtyřstupňový vzdělávací systém, který máme dodnes – mateřská škola, základní škola, střední škola a vysoká. Komenský prosazoval ideu celoživotního vzdělávání – principu, kdy by na sobě měl člověk pracovat a zdokonalovat se celý život, tedy i v dospělosti a stáří. Přičemž není kladen hlavní důraz na získané vědomosti, ale na harmonické rozvinutí osobnosti člověka.

Názornost výuky a pochopení látky

Již za svého života viděl Komenský problém školství v tom, že se zkoušela spíše schopnost papouškovat beze smyslu naučené fráze než to, zda jim student opravdu rozumí a umí je využít v praxi. Zdá se, že v dnešní době školství opět dospělo do tohoto bodu a bylo by tedy záhodno opět přejít k názorné výuce, která naučí studenty souvislosti, přemýšlet nad látkou a opravdu ji pochopit. Fyzika je sice všude kolem nás, některé děti ale základní fyzikální zákony pochopí například až po dobře provedeném pokusu, nebo když si pořádně prohlédnou fyzikální modely. A v biologii či lékařství mají své nezastupitelné místo anatomické modely. Díky nim mají studenti možnost si prohlédnout nejen lidské tělo opravdu z blízka a do všech potřebností. Zároveň si nacvičí ošetřovatelské postupy nebo lékařské dovednosti a to příjemnou hravou formou. Vždyť pravou zvídavost v sobě máme od dětství a je potřeba přizpůsobit školství tak, aby zvídavost s ukončením vzdělání člověka neopustila.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/img525-1024x601.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/img525-150x150.jpgPR-leadersVzděláníUž i Komenský prosazoval svým heslem „Škola hrou“, aby bylo vzdělání co nejúčinnější a přesto zábavné pro žáky. Tak v podstatě vznikla první z myšlenek využít při vzdělávání školní výukové pomůcky. Zlepšení školství věnoval Komenský ohromnou část svého života, a tak je jeho přízvisko učitel národů jistě zasloužené. Jaké byly jeho...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku
  • 24
    Shares