Suchý oblek versus neoprenový oblek

Redakce dopopručuje

Proč se vyplatí zvolit truhlářství namísto běžného obchodu s nábytkem?

Zařizujete atypický interiér? Nebo jednoduše toužíte po nábytku, který...

Zdravotnické přístroje a vybavení, bez kterého se neobejdete

Najít spolehlivého partnera ve světě zdravotnického vybavení, který přináší...

Reklamní předměty a firemní dárky

Reklamní předměty se stále udržují na špičce oblíbených marketingových...

Vyznavači vodních sportů, které dnes stále více získávají na oblíbenosti, se čas od času dohadují, jestli je lepší suchý oblek či neoprenový oblek. Je jedno, jestli jste příznivci kiteboardingu nebo vodního lyžování, následující řádky vás přesvědčí o tom, že suchý i neoprenový oblek nalezne na vodě kvalitní využití!

Pod suchý oblek je možné se obléknout podle libosti

Suchý oblek bývá vyroben z pevné textilie, jejíž vnitřní strana je potažena gumovým zátěrem, jenž garantuje vodotěsnost. Správný sucháč dbá i na takové detaily, jako jsou vodotěsné zipy a manžety kolem krku, na konci rukávů a nohavic.

Kvalitní suchý oblek funguje na principu vodáckého pytle, když se především snaží o to, aby tělo bylo v suchu. Je nutné pamatovat na to, že neizoluje teplo, a proto by se měl každý milovník vodních sportů pod suchý oblek důkladně obléct.

Výhody a nevýhody sucháče

Mezi přednosti suchého obleku patří skutečnost, že se velmi rychle vysuší a každý se pod něj může obléci podle aktuálního počasí. Nevýhodou může být pro někoho vyšší pořizovací cena v porovnání s neoprenovým oblekem, skutečnost, že v případě protržení do něj nateče hodně vody, a také ztráta funkce při delších pobytech v ní.

Neoprenový oblek a jeho vlastnosti

Neoprenový oblek představuje především tu nejlepší možnou ochranu proti zimě v mokrém prostředí. Platí jednoduché pravidlo, že čím je neoprenový oblek silnější, tím lepší izolační vlastnosti má. Tloušťka neoprenového obleku by měla být volena tím způsobem, aby co nejlépe vyhovovala jeho použití.

Do běžných polosuchých (mokrých) neoprenů sice voda většinou pronikne, vždy by ale mělo jít pouze o malé množství. To má za důsledek, že se voda od těla ohřeje a nestudí. Neoprenový oblek by měl přiléhat na tělo, ale současně by neměl bránit v pohybu.

Druhy neoprenových obleků

Nejrozšířenější neopren je zvenku pokrytý lykrou, jde o takzvaný kašírovaný neopren. Jeho záporem je skutečnost, že lykra absorbuje vodu, což má za následek, že při odpařování dochází k ochlazování neoprenu.

gumového neoprenu je potom jeho horní stěna z celistvé, zalité gumy, jež vznikne zalíváním neoprenu. Díky tomu není neopren pórovatý, takže odpadá jeho pokrývání lykrou. Hladká guma má tu přednost, že z ní voda rychleji steče a dochází k rychlejšímu oschnutí, protože se neodpařuje.

Gumové neopreny jsou ale méně odolné proti poškození, proto jsou ideální volbou spíše pro windsurfery. Kiteři se přece jen na mělčině čas od času s nějakým kamenem potkají.

Suché i neoprenové obleky je možné zakoupit ve specializovaných e-shopech. Zde se přitom vždy vyplatí dát na reference spokojených zákazníků, kteří měli příležitost vyzkoušet si produkty, jež jsou v daném e-shopu nabízené, na vlastní kůži.

Jedním ze specializovaných prodejců na vodní sporty je i Mystic Showroom v Brně, kde si můžete vyzkoušet nejen různé typy neoprenů ale také prkna či speciální oblečení z lykry apod. Vybrat si samozřejmě můžete i přímo na jejich stránkách www.mysticstore.cz.

Svět Dnes na Facebooku
euro