Moderní technologie pronikají do všech oborů – výroby dopravního značení nevyjímaje. Ve Velké Británii se momentálně testují inovativní dopravní značky, které si právem zaslouží přízvisko inteligentní. Rozeznají, zda řidič telefonuje a hříšníkům zobrazí varování.

Výsledky nedávného průzkumu ÚÁMK byly alarmující. Telefon při řízení používá 9 z 10 řidičů a mnoho z nich dokonce opakovaně. Více než polovina dotázaných přiznala, že při jízdě zároveň píši zprávy, surfují na internetu a pořizují si selfies. Podobná situace panuje všude na světě, a tak se ve Velké Británii rozhodli vyzkoušet novou zbraň – inteligentní dopravní značení, které osoby s mobilním telefonem v ruce bezpečně poznají.

Inteligentní dopravní značení je momentálně pouze ve zkušebním provozu, a to v hrabství Norfolk. Jakmile značka detekuje telefonní hovor v automobilu, zobrazí varování. Funguje na podobném principu jako radary na dálnici D1, které řidiče upozorňuji na překročení povolené rychlosti.

Moderní značení vyrábí společnost Westcotec, která uvedla, že její značky umí rozpoznat hovor, který je veden přes handsfree – to je ve Velké Británii povoleno a zodpovědným řidičům se proto žádné upozornění nezobrazuje.

Jakkoliv se dané dopravní značení jeví jako perfektní způsob, jak alespoň do určité míry vymýtit nebezpečné telefonování, zatím slouží pouze jako prevence. Postihování řidičů není možné, neboť značky nepoznají, zda má telefon v ruce řidič, nebo spolujezdec.

Podle odborníků na pronájem dopravního značení z české společnosti AZznačky by však takové dopravní značky mohly postupem času zapříčinit změnu jízdních návyků.

A jak vysoké pokuty za telefonování za jízdy ve Velké Británii hrozí? V blízké budoucnosti by se měla výše současné pokuty zdvojnásobit na 200 liber, což je bezmála 6000 Kč. V České republice je případný postih o poznání nižší – řidič zaplatí nejvýše tisícovku a přijde o dva body. V rámci správního řízení pak 1500 až 2500 Kč.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/svetdnes.cz_azznacky_cz_nahledovy.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/svetdnes.cz_azznacky_cz_nahledovy-150x150.jpginfo@press-media.czAuto-motoModerní technologie pronikají do všech oborů - výroby dopravního značení nevyjímaje. Ve Velké Británii se momentálně testují inovativní dopravní značky, které si právem zaslouží přízvisko inteligentní. Rozeznají, zda řidič telefonuje a hříšníkům zobrazí varování. Výsledky nedávného průzkumu ÚÁMK byly alarmující. Telefon při řízení používá 9 z 10 řidičů a mnoho...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku
  • 24
    Shares