Reprodukční medicína patří k nejrychleji se vyvíjejícím medicínským oborům. Počet zájemců o umělé oplodnění rok od roku stoupá a zákrok podstoupilo i mnoho slavných osobností. K těm nejznámějším patří Courtney Cox a Nicole Kidman. Postupy v jednotlivých státech však mohou být poměrně odlišné a to, co někde považováno za standard, jinde chodí úplně jinak.

Více vajíček, větší riziko komplikací

V minulosti se v rámci IVF aplikovalo více vajíček naráz. Důvodem byla snaha zvýšit šanci, že se alespoň některé z embryí uchytí. Moderní medicína od tohoto způsobu upustila, protože transfer více embryí naopak zvyšuje riziko komplikací související s vícečetným otěhotněním. Zároveň bylo prokázáno, že se v případě jednoho vajíčka pravděpodobnost otěhotnění nesnižuje. V Česku se proto od vícečetného transferu upouští, ale na mnoha zahraničních klinikách k aplikaci většího počtu embryi stále dochází.

Genetické vyšetření na špičkové úrovni

Kdo v České republice využívá dárcovství vajíček, se může spolehnout na vysoce spolehlivé preimplantační genetické testování (PGT). Tato metoda umožňuje výběr zdravého embrya před přenesením do dělohy a žena získá jistotu, že je vajíčko geneticky v pořádku. Logicky se tak minimalizuje riziko komplikací.

V České republice se PGT úspěšně provedlo již v roce 2000 a byli jsme první ze zemí střední a východní Evropy. V mnohých státech je ovšem tato metoda v plenkách i dnes.

Liší se výše úhrady i čekací lhůta

V jednotlivých zemích se musí zájemci o umělé oplodnění na procesu podílet finančně různou měrou a v mnoha státech je IVF mnohem dražší, případně závisí na druhu pojištění. Ve státech jako Itálie, Německo a Velká Británie se na zákrok čeká až rok – proto zájemci jezdí do České republiky i navzdory tomu, že si musí uhradit veškeré náklady z vlastní kapsy.


České centrum asistované reprodukce se v zahraničí těší velmi dobrému jménu a pravidelně zde kvůli umělému oplodnění cestuji ženy z velmi vzdálených destinací.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/svetdnes.cz_fertility-ivf_eu_nahledovy.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/svetdnes.cz_fertility-ivf_eu_nahledovy-150x150.jpginfo@press-media.czZdravíReprodukční medicína patří k nejrychleji se vyvíjejícím medicínským oborům. Počet zájemců o umělé oplodnění rok od roku stoupá a zákrok podstoupilo i mnoho slavných osobností. K těm nejznámějším patří Courtney Cox a Nicole Kidman. Postupy v jednotlivých státech však mohou být poměrně odlišné a to, co někde považováno za...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku