Doby směnného obchodu jsou dávno pryč. Zaplatit za nákup dobytkem, či šátkem se dnes zdá již jako sci-fi. I keltské duhovky jsou pomalu zapomenuty v propadlišti dějin. Dnes stačí vytáhnout mobil anebo kreditku, terminál pípne a máme zaplaceno. Zajímá vás, jakým vývojem prošly peněženky?

V dobách, kdy se platilo svými výrobky, se žádné peněženky nepotřebovaly. Stačila jen dobrá výřečnost a ještě jste ušetřili. Když se na našem území začaly razit mince a platilo se duhovkami, brakteáty a později krejcary, začala se objevovat potřeba tyto mince uskladnit. Měšec na peníze tak začal být součástí garderoby všech majetnějších lidí. Samozřejmě kožený.

Věděli jste, že česká koruna se začala objevovat až na konci 19. století. Díky reformě měny se rozdělila na sto haléřů. Pomalu se také začaly objevovat i vkusnější peněženky na drobné. První korunové bankovky na českém území se objevily až v roce 1919.

První „kreditky“ se dočkali majitelé tuzexových účtů až kolem roku 1988. Klasické debetní a kreditní karty na našem území jsme se dočkali až po revoluci v roce 1991. V tomto roce byla u nás vydána první VISA karta.

Spolu s vývojem měny se vyvíjely peněženky, které svou velikostí reagovaly na potřeby lidí. Dnes nám již stačí pouzdro na kreditní karty, ale dodnes se vyrábí i měšce na peníze, které slouží k uskladnění nejen mincí, ale i dalších různých cenností. Dodnes se zachoval i staletími prověřený materiál, stále zůstávají mezi lidmi nejoblíbenější kožené peněženky.

V internetovém obchodě společnosti peněženky AHAL seženete na jednom místě jak moderní pouzdra na kreditní karty, dolarovky, pánské a dámské peněženky, peněženky pro děti, měšce na peníze, pouzdra na doklady, peněženky na krk i pouzdra na cestovní doklady.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/mesce.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/mesce-150x150.jpginfo@press-media.czMóda a StylZprávyDoby směnného obchodu jsou dávno pryč. Zaplatit za nákup dobytkem, či šátkem se dnes zdá již jako sci-fi. I keltské duhovky jsou pomalu zapomenuty v propadlišti dějin. Dnes stačí vytáhnout mobil anebo kreditku, terminál pípne a máme zaplaceno. Zajímá vás, jakým vývojem prošly peněženky? V dobách, kdy se platilo svými výrobky, se žádné peněženky nepotřebovaly. Stačila...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku