20 % párů v České republice se potýká s neplodností. Ve 40 % případů je příčina neplodnosti na straně muže. Důvodem může být genetika, ale i nezdravý životní styl. Přečtěte si, jak zlepšit kvalitu spermií.
Chcete zjistit, jak jste na tom s plodností? Začněte vyšetřením spermií, které vám poskytne cenné informace o kvalitě vašeho spermatu a pomůže vám odhalit případné problémy, které mohou bránit početí.
Vyšetření kvality spermií
Spermiogram je vyšetření, při kterém se zjišťuje kvalita spermií. Během vyšetření se hodnotí několik faktorů, které jsou důležité pro schopnost spermií oplodnit vajíčko. Mezi hlavní aspekty, které se při spermiogramu zjišťují, patří:
- Objem ejakulátu,
- koncentrace spermií,
- rychlost spermií,
- morfologie (tvar a velikost spermií),
- pH ejakulátu,
- viskozita ejakulátu
- a další vlastnosti.
Jaké jsou normální hodnoty spermiogramu po 2–7 dnech sexuální abstinence?
Parametr | Normální hodnoty |
Objem ejakulátu | 1,5–4,8 ml |
pH | 7,2–7,8 |
Počet spermií | Nad 15 miliónů/ml |
Celkový pohyb | 40 % |
Progresivní pohyb | 32 % |
Morfologie: normální formy spermií | 4 % |
Vyšetření spermií zpravidla podstupují muži ve chvíli, kdy se páru nedaří otěhotnět po roce pravidelného nechráněného pohlavního styku.
Co dělat, když výsledky nejsou v normě?
Pokud výsledky vašeho spermiogramu nebudou v pořádku, lékař vám navrhne následný postup, který pravděpodobně bude zahrnovat další vyšetření (hormonální testy, vyšetření ultrazvukem a další), ale i úpravu životního stylu. Jak můžete změnit své návyky, abyste podpořili funkci svých spermií?
- Zařaďte fyzickou aktivitu
Pravidelná fyzická aktivita přispívá ke zlepšení zdraví. Cvičení zlepšuje prokrvení celého těla, včetně varlat, a podporuje hormonální rovnováhu.
Zařaďte kombinaci aerobních aktivit, jako je například běh nebo rychlá chůze a posilování. Vyhněte se nadměrnému přetěžování, které naopak může mít negativní dopad na tvorbu a kvalitu spermií.
- Přejděte na zdravou stravu
Zdravá a vyvážená strava, která obsahuje dostatečné množství bílkovin, zdravých tuků, sacharidů a potřebných minerálů, má jednoznačně pozitivní vliv na celkové zdraví člověka.
Vyhněte se nadměrné konzumaci zpracovaných potravin, naopak dejte přednost minimálně zpracovaným potravinám, jako je kvalitní maso, luštěniny, ovoce, zelenina, mléčné výrobky a další.
Jaké potraviny obsahují vitamíny a minerály posilující reprodukční zdraví mužů?
- Mastné ryby obsahují vitamín D.
- Rostlinné oleje, ořechy, semena a zelená listová zelenina – potraviny bohaté na vitamín C a E.
- Zelená listová zelenina, ořechy a luštěniny obsahují vitamín B9.
- Vitamín B12 je obsažený v mase, rybách, mléčných výrobcích a vejcích.
- Ryby a vajíčka obsahují selen.
- Olej z tresčích jater, olej z mořských řas a některé rostlinné oleje obsahují omega-3 mastné kyseliny.
- Vyhýbejte se stresu
Krátkodobý stres je přirozenou reakcí těla ve chvíli, kdy se objeví „nebezpečí“. Jakmile nebezpečí odezní, stres zmizí a tělo se vrátí do normálního stavu (normalizuje se tepová frekvence, klesne hladina kortizolu a obnoví se další fyziologické procesy). Tento typ stresu není pro tělo škodlivý.
Na druhou stranu chronický stres, který trvá dlouhodobě bez možnosti odpočinku, má na tělo negativní dopady. Při chronickém stresu má člověk dlouhodobě zvýšenou hladinu stresových hormonů, které mají řadu nepříznivých dopadů, jako je například potlačení obranyschopnosti organismu nebo snížení kvality spermií.
Naučte se pracovat se stresem pomocí relaxačních technik, jako je meditace, hluboké dýchání nebo jóga. Nezapomínejte na pravidelný odpočinek ani dostatek spánku. Věnujte se aktivitám, které vám dělají radost a při kterých nemyslíte na práci ani další povinnosti.
Více o stresu si můžete přečíst v tomto článku.
- Omezte alkohol
Nadměrná konzumace alkoholu vede, kromě jiných negativních dopadů, ke snížení hladiny testosteronu, a naopak zvýšení hladiny estrogenu v těle. To může při dlouhodobé konzumaci vést k nižšímu počtu spermií a zhoršení jejich pohyblivosti.
Mírná konzumace alkoholu nemá zásadní vliv na kvalitu vašich spermií, ale vyhněte se pravidelné nadměrné konzumaci.
- Konzumujte doplňky stravy
Pokud nejste schopní všechny důležité vitamíny a minerály získat ze stravy, můžete sáhnout po kvalitních doplňcích stravy. Jaké vitamíny mají pozitivní vliv na tvorbu spermií?
- vitamíny skupiny B, především B9 a B12,
- vitamín C,
- vitamín D,
- vitamín E,
- zinek,
- selen
- a omega–3 nenasycené mastné kyseliny
Odhalte příčinu neplodnosti
Existuje mnoho způsobů, jak zlepšit kvalitu spermií, ať už prostřednictvím zdravé stravy, pravidelného pohybu nebo snížením stresu. Nicméně pokud máte podezření na problémy s plodností, nečekejte a vyhledejte odborníka. Lékař provede potřebná vyšetření, odhalí příčiny neplodnosti a navrhne vhodná řešení, která vám pomůžou na cestě k rodičovství.
Zdroj obrázka: Firn / stock.adobe.com