Tak jako dveře jsou nedílnou součástí domu, tak klika je nedílnou součástí dveří. Bez ní dveře postrádají svůj význam a zároveň jim dodává osobitost, jelikož klika mnohdy působí jako dekorativní prvek. Pokud se právě chystáte do novostavby nebo rekonstrukce svého bydlení či jen uvažujete nad tím, že vyměníte ve svém bytě dveře, měli byste popřemýšlet i nad tím, jaké kliky si do svého domova chcete pořídit.

Na co se při výběru kliky zaměřit

Klika zajišťuje funkčnost dveří, její účel je tedy ryze praktický. Přesto se však jedná o výrazný doplněk, který dokáže krásně doladit interiér. Vybírejte tedy kliku tak, aby ladila do prostoru, kde ji chcete umístit. Je potřeba se zaměřit na vhodný materiál, barevnost i provedení. U kovaných štítových klik je také důležité si ohlídat rozteč kliky – tedy vzdálenost mezi klikou a otvorem pro klíč. Právě to je u kovaných klik jeden z hlavních parametrů, podle kterého byste kliku měli vybírat. V dnešní době jsou nejčastější rozteče 72 nebo 90 mm. U klik vyráběných před rokem 1989 se můžete setkat ještě s roztečí 92 mm, v dnešní době však není moc rozšířená.

Na míru každým dveřím

Kované kliky, jak už název vypovídá, jsou vyhotoveny z kovu. Vyplatí se do nich investovat a pořídit si kliky kované ručně, které vám většinou zajistí vyšší kvalitu zpracování a také delší životnost. Jsou vysoce estetické, hodí se proto k historičtěji vyhlížejícím dveřím, není to však podmínkou. Můžete si vybrat z mnoha druhů, kované štítové kliky patří dlouhodobě mezi nejoblíbenější a dají se tak řadit mezi tradiční klasiku. Přesto se však nejedná o nudnou kategorii, na trhu se vyskytuje nepřeberné množství druhů lišících se tvarem, stylem i barevným provedením. Záleží tedy jen na vašem vkusu a také na tom, k jakým dveřím potřebujete kovanou kliku sladit. Speciálním podtypem kovaných klik jsou pak rozetové kliky. Zjednodušeně řečeno se jedná o kliky, rozdělené na dvě části – samotnou kliku a poté klíčovou dírku. Jejich největší výhodou, kromě moderního vzhledu, je to, že při jejich pořizování nemusíte znát rozteč. Jednoduše nainstalujete kliku a část se zámkem tak daleko od sebe, jak potřebujete. Pro navození venkovského života jsou pak vhodné kliky s porcelánem. Tyto retro kliky vás jistě zaujmou svým nevšedním provedením, nejsou však vhodné do všech prostor. Kam se ale hodí, tam dokáží ze dveří vytvořit dokonalý estetický prvek.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/computer-1.pnghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/computer-1-150x150.pngPR-leadersBydleníTak jako dveře jsou nedílnou součástí domu, tak klika je nedílnou součástí dveří. Bez ní dveře postrádají svůj význam a zároveň jim dodává osobitost, jelikož klika mnohdy působí jako dekorativní prvek. Pokud se právě chystáte do novostavby nebo rekonstrukce svého bydlení či jen uvažujete nad tím, že vyměníte ve...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku
  • 24
    Shares