Armatury, kam se podíváš
Za minulé éry se vžilo úsloví o zlatých českých ručičkách. A světe div se, platí to doteď. Mnoho lidí si dokáže většinu základních oprav v domácnosti udělat samo a často kutí po večerech v dílně všelijaké vynálezy. To je jen a jen dobře, protože co si člověk neudělá sám, to často ani nemá. Některé stavební firmy je potřeba neustále kontrolovat a ani pak si nemůžete být jistí prvotřídním výsledkem a rychlou dobou dokončení už vůbec ne. Co všechno ale patří mezi armatury?

Do každého odvětví
Pod pojmem armatura se skrývají pomocné prvky potrubí (kromě trubek), jedná se tedy o všemožné kohouty, ventily, kolena a podobně. Odsud se pojem armatura přenesl i na vodovodní baterie, tedy nám všem dobře známé kohoutky. Průmyslové armatury se využívají zejména ve vodárenství, teplárenství, chemii, petrochemii, plynárenství, potravinářství a energetice. Najdete je například také u čističek odpadních vod, bioplynových stanic nebo výrobních hal. Většinou se však s armaturami člověk setká ve své domácnosti. Jsou všude kolem nás. Ve svém bytě je nejspíše objevíte v koupelně, na toaletě, v kuchyni ale třeba i v obývacím pokoji.
Každý umí něco
Zdá se, že existuje armatura na všechno, na trhu najdete přehršel různých ventilů – uzavírací, zpětné, regulační, pojistné, odkalovací nebo vyvažovací. Dále tu máme šoupátka, kohouty a klapky, odvaděče kondenzátu, filtry na vodu nebo plyn, regulátory tlaku, hydranty, výtokové stojany nebo čerpadlo. A nesmíme zapomenout ani na kolena, těsnění a všelijaké krkové ploché nebo zaslepovací příruby. Je toho opravdu dost, pokud však sami kutíte, setkáte se asi nejčastěji s kulovými kohouty, potrubím a vodovodními bateriemi.
Kohouty, klapky nebo šoupátka?
Všechny tři výše zmíněné armatury slouží jako ventily a používají se pro regulaci průtoku kapalin. Každé zařízení ale funguje na trochu jiném principu. Kohout reguluje průtok kapaliny uzavíráním kruhového sedla za pomoci kuželky, která se šroubovitě pohybuje k ose potrubí. Součástí je i otočný provrtaný prvek, který je umístěný kolmo k ose potrubí. Jeho otáčením se tak reguluje průtok kapaliny. Kulové kohouty se snadno udržují, jsou spolehlivé a bezproblémové. Klapky jsou ploché, obvykle kruhové desky, které se otáčejí kolem osy kolmo k potrubí. A nakonec máme šoupátka, což jsou také ploché destičky, které se ale kolmo k potrubí posouvají.
https://svetdnes.cz/armatury-kam-se-podivas/https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/industry-525119_1920-1024x615.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/industry-525119_1920-150x150.jpgEkonomikaZa minulé éry se vžilo úsloví o zlatých českých ručičkách. A světe div se, platí to doteď. Mnoho lidí si dokáže většinu základních oprav v domácnosti udělat samo a často kutí po večerech v dílně všelijaké vynálezy. To je jen a jen dobře, protože co si člověk neudělá sám, to často...PR-leadersMari khawajahkhawajah@seznam.czAdministratorSvět Dnes
- 24Shares