Znáte to, občas je potřeba něco přesně navážit, ať už se jedná o kuchyňský recept, přesný poměr hnojiva a vody na zalévání rostlin nebo příruční zavazadlo do letadla. Stejně tak se váhy používají snad ve všech odvětvích průmyslu od dopravy, strojírenství, potravinářství, farmacie, zdravotnictví a odpadového hospodářství až po elektrotechniku. Ne všechny váhy ale jsou stejné, většinou jsou přizpůsobené tomu, co mají vážit.

Pokrok se nedá zastavit

Vážení patří mezi základní měřící operace, váhy jsou proto nepostradatelná pomůcka nejen v chemických laboratořích. Proces vážení za svou dlouhou existenci ušel neuvěřitelný pokrok. Dříve se používalo zejména vahadlo v podobě páky s miskami a sada závaží, kterými se vyrovnávala tíha předmětu. Tyto váhy si dnešní mladá generace možná vybaví už jen z laboratorních cvičení ve škole nebo z prázdnin u babičky. Dnes se spíše používá tenzometrický element, který dokáže převést tíhovou sílu přímo na elektrickou veličinu. Tyto schopnosti má například tenký vodivý pásek nebo polovodičový krystal.

Na slona i zrnko písku

Přesnost vážení je ovlivňována spoustou faktorů, mezi které patří teplota váženého předmětu, vlhkost, magnetické pole, nadmořská výška a přesnost samotných vah. Přesnost vah je dnes díky pokroku techniky již mnohem větší než kdysi. Například laboratorní váhy dokáží vážit až s přesností 0,001 gramu, tedy jednoho miligramu. Běžně mívají váhy přesnost kolem jedné deseti tisíciny měřené hmotnosti. Pokud se váží větší hmotnosti, jako například v dopravním průmyslu, není již potřeba taková přesnost, proto je zde přesnost na jednu deseti tisícinu měřené hmotnosti více než dostačující. Ohledně přesnosti vah můžeme dělit váhy na předvážky, které slouží pouze k předběžnému orientačnímu navážení. Jsou však levné a odolné. Druh typ jsou přesné váhy a poslední, nejpřesnější jsou analytické váhy. Analytické váhy mají často i další užitečné vlastnosti jako například interní kalibraci nebo možnost propojení s počítačem.

Občas se stane, že potřebujete něco zvážit jednou za čas nebo opravdu jen jednou jedinkrát. A kvůli tomu přece nemá cenu si váhu pořizovat. Proto, pokud zjistíte, že potřebný typ váhy nemá žádný váš známý ani soused v okolí, jistě rádi využijete možnost pronájmu vah. Jedná se o ekologické řešení tohoto problému, které vám přitom zajistí profesionální výsledek.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/kitchen-scale-532651_1920-1024x841.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/kitchen-scale-532651_1920-150x150.jpgPR-leadersZprávyZnáte to, občas je potřeba něco přesně navážit, ať už se jedná o kuchyňský recept, přesný poměr hnojiva a vody na zalévání rostlin nebo příruční zavazadlo do letadla. Stejně tak se váhy používají snad ve všech odvětvích průmyslu od dopravy, strojírenství, potravinářství, farmacie, zdravotnictví a odpadového hospodářství až po...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku