Co si člověk za minulého režimu nedokázal vyrobit sám, to neměl. Dnes už to naštěstí není tak zlé a mnoho věcí se dá pořídit ve specializovaných obchodech, přesto je však kutilství oblíbenou kratochvílí. Zlaté české ručičky ještě nevymřely a nejen na internetu se dá najít spousta nápadů, jak si cokoliv vyrobit doma. Pomoci vám s tím může i fakt, že potřebné materiály jsou dobře dostupné díky velmi rozšířeným velkoobchodům s kutilskými potřebami.

Spojovací materiál

Spojovací materiál nalezne své využití v interiérech, exteriérech i různých konstrukcích. Patří sem mimo jiné nýty, závlačky, spojovací kolíky, matice a přivařovací nebo lisovací prvky. Při vyrábění složitějších výrobků by se vám mohly hodit i další průmyslové komponenty, jako jsou průmyslová kolečka, madla, panty, stavitelné nožky a madla nebo zámky. S trochou šikovnosti si tak snadno sami vytvoříte například i uzavíratelné vozíky na kolečkách.

Nýtování

Mezi nejjednodušší a přitom vysoce spolehlivý způsob spojování patří použití již zmíněných nýtů. Nýt je druh nerozebíratelného spoje, který se používal již v době bronzové. Za tu dobu samozřejmě prošel vývojem a byl postupně zdokonalován, princip jeho použití však zůstává stejný. V minulosti se nýty využívaly zejména při výrobě mostů, hal nebo ocelových konstrukcí budov, dnes se s nimi setkáváme spíše jako s nahrazením šroubovaných nebo svařovaných spojů. Nýt se skládá ze dvou částí – tělem nýtu, který později tvoří vlastní spoj a poté trnem nýtu. Tělo nýtu vypadá jako dutinka, do které je trn upevněn a po nýtování jako přebytečný odpadává. Vznikne tak pevný nerozebíratelný spoj, pro jehož tvorbu musíte použít nýtovací kleště. Trhací nýty najdete v mnoha různých provedeních, jejichž hlavními parametry jsou průměr a délka těla nýtu, jeho materiál a typ hlavy. Před nýtováním je potřeba do spojovaných dílců vyvrtat otvor, zpravidla se vyvrtává otvor s o 0,1 mm větším průměrem, než jaký má vámi vybraný nýt. Tak nýt správně vyplní vzniklý prostor a zároveň se nebude protáčet. Od délky těla nýtu se odvíjí, jak silné dílce můžete spojit k sobě. Přesné parametry najdete vždy u konkrétního výrobce. Materiál nýtu je důležité řešit zejména při použití v exteriéru, kde bude nýt vystaven povětrnostním vlivům a vyššímu riziku koroze, jedná se také o estetický prvek. Zato hlava nýtu je bezpochyby estetickou záležitostí. Zejména pokud byste rádi udělali hladký spoj, poslouží vám nýt se zapuštěnou hlavou, křehčí materiály se zase často spojují nýty s velkou plochou hlavou.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/nýty.pnghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/nýty-150x150.pngPR-leadersBydleníCo si člověk za minulého režimu nedokázal vyrobit sám, to neměl. Dnes už to naštěstí není tak zlé a mnoho věcí se dá pořídit ve specializovaných obchodech, přesto je však kutilství oblíbenou kratochvílí. Zlaté české ručičky ještě nevymřely a nejen na internetu se dá najít spousta nápadů, jak si...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku
  • 24
    Shares