Máte automobil? Pokud ano, jistě v něm máte také autorádio. Dnes už jsou autorádia nezbytnou klasikou, bez které si jízdu doslova ani neumíme představit. V minulosti to takové určitě nebylo, jelikož to bylo autorádio skutečnou vymožeností, nebo ani neexistovalo. Pokud se podíváme na samotnou historii, musíme zabrousit až do roku 1932. Právě v tento rok se konala výstava rozhlasové techniky, na které zazářila značka Blaupunkt. Připomeňme, že klasické rádio nebylo v té doby ničím výjimečným. Dávat ho však do vozu byla inovace. Daná společnost tak přišla s inovací v podobě lampového přijímače, který byl určený právě pro umístěná do osobních automobilů. V té době se jednalo o skutečný unikát, což se podepisovalo i na ceně. Jednalo se o rádio, které si mohli dopřát skutečně jenom ti nejbohatší.

Druhý výrazný technologický zlom byl zaznamenán v roce 1957. Tedy o více než 25 let později. To se poprvé objevilo tranzistorové autorádio, které v té době patřilo také mezi něco naprosto unikátního. V tomto případě se o uvedení na trh nepostarala zmíněná značka, ale její konkurence. Konkrétně Philips. Právě tento krok firmě zajistil slávu a celé oblasti autorádií určitý vývoj kupředu, jelikož dané technologie začaly postupně napodobovat a inovovat i jiné značky. Díky tomu docházelo ke zvyšování kvality i snižování cen, což se pozitivně podepisovalo na dostupnost a možnosti mít rádio ve voze.

Autorádia byla spojována i s mnoha inovacemi

autoradia-mensiInovace v segmentu neprobíhaly jenom v souvislosti s výše uvedeným. Nezapomínejme také na to, že autorádia byla spojována i s celou řadou dalších naprosto unikátních pokroků. Jednalo se hlavně o pokrok v podobě elektroniky jako takové a možností, co dané autorádio mohlo dokázat. Budeme-li jednotlivé zajímavé inovace mapovat postupně, od doby jejich vzniku, bude na prvním místě rozhodně existence displeje. Ta znamenala možnost sledovat informace třeba o přehrávané hudbě, stejně jako informace o frekvenci, nebo o hlasitosti.  Zapomínat bychom neměli ani na oblast samotné bezpečnosti, která zažívala mnoho pokroků. S rozmachem autorádií byl spojený i zájem o ně. Proto se objevili první rádia s bezpečnostní magnetickou kartou, bez které daný model nefungoval. Stejně tak byl inovací odnímatelný čelní panel.

Dále nezapomínejme také na to, že to nebyla vždy jenom hudba z klasické naladěné AM nebo FM frekvence, která mohla hrát. Objevili se i možnosti přehrávání hudby vlastní. Největší zlom byl zcela jistě spojený s nástupem formátu MP3. Navíc netrvalo dlouho a z hudby jako takové došlo i na možnost přehrávání třeba videí. Zapomínat nesmíme ani na praktické funkce na silnicích, spojené třeba s automatickým přehráváním dopravních informací, které nám říkají to, že jsou zácpy, nehody a jiné komplikace.

Autorádia a jejich základní dělení

Podívejme se také na to, jak vypadají současná autorádia, jelikož právě jejich dělení je spojeno s výběrem konkrétního a tedy správného modelu, který by mohl vyhovovat našim potřebám. Naprostým základem jsou dnes 1din autorádia. Jedná se o řešení, které je charakteristické svým kompaktním vzhledem. Ten nemusí být nutně spojený jenom s klasickým provedením, kdy má rádio menší tělo i displej. Vývoj dal vzniknout i 1din autorádiím, které nabídnout plnohodnotný barevný vysouvací displej.

Druhým typem jsou 2din autorádia, které dnes patří mezi to nejmodernější na trhu. Ta jsou charakteristická především svou velikostí, jelikož ta je výrazně větší, než u předchozího typu. Také nesmíme opomíjet existenci displeje, který je u takového autorádia skutečně dominantní a tvoří jeho hlavní čelní stranu – tedy jeho samotné tělo.

Autorádio lze rozdělit i do dalších dvou skupin

Mluvíme-li o jejich dělení, nesmíme opomíjet ani další dvě skupiny, do kterých se 1din autorádia i 2 din autorádio může zařadit. První skupinou jsou verze, které můžeme označit jako univerzální autorádia. Už jejich název celkem dobře napovídá, jaká je jejich klíčová charakteristika. Jedná se o model, který bude bez potíží charakteristický téměř s jakýmkoliv modelem automobilu na našem trhu. A to ať už má jakékoliv stáří, nebo se jedná o jakýkoliv typ. Důležitá je hlavně velikost montážního otvoru. Takové autorádio nabídne kromě svých standardních funkcí využít i několik propojení se samotným vozem.

Druhý typ, tedy OEM autorádia jsou charakteristická tím, že jsou určena vždy pro konkrétní automobil. A to ať už mluvíme o značce a modelu, tak samozřejmě také o jeho modelové řadě. Základní charakteristiku mají podobnou, jako ve výše uvedeném případě. Pokud se něčím liší, tak hlavně tím, že kompatibilitu nabídnou podstatně vyšší. A to znamená jistoty toho, že pomocí displeje rádia lze sledovat informační hlášení, varování, stejně jako lze celkem lehce měnit i samotná nastavení našeho vozu.

Autorádio se dnes pyšní několika přednostmi

autoradia-reproduktorJaké to jsou? V první řadě musíme zmínit něco z jejich charakteristiky. Jedná se třeba o možnost vybrat si z různých velikostí dotykového displeje, stejně jako není problémem vybrat i ideální operační systém. Může se jednat o Android, nebo Windows CE. Díky tomu můžeme autorádio snadno rozšiřovat o další aplikace, můžeme ho spárovat s telefonem a využívat tak vzájemných kompatibilních funkcí v podobě handsfree, nebo streamování hudby. Samozřejmostí může být i přístup k internetu nebo k mailům, či prohlížení různých dokumentů.

Výše uvedené vlastnosti ocení ti nejnáročnější. Podíváme-li se na požadavky běžného majitele vozu, nabídne mu autorádio klasiku v podobě automatického FM i AM tuneru, možnost přehrávání řady hudebních formátů, stejně jako mu může nabídnout i jistoty spojené as přehráváním celé řadě video formátů, nebo prohlížení obrázků. Dále nechybí ani četné vstupy, kdy lze připojit pomocí USB portu flash disk, nebo vložit paměťovou kartu. Nechybí ani již zmíněná komunikace s vozem, kdy se rádio stane informačním displejem.

Autorádia a jejich doplňkové funkce najdou také

Ani na ty nezapomínáme. A to z důvodu, že taková autorádia dokážou velmi dobře nahradit i řadu jiných přístrojů v našem voze. Zabudovaný handsfree modul je jistotou bezpečného telefonování bez nutnosti kupovat jakékoliv další zařízení. Integrovaný GPS modul po propojení s anténou zase umožní využívat prostřednictvím autorádia navigaci. Nutno říci, že autorádia as GPS jsou dnes velkým hitem. Zvláště proto, že mapové podklady lze i snadno aktualizovat, což dává jistoty toho, že lze dojet vždy kamkoliv. Dále není problém napojit autorádio třeba na zadní parkovací kameru a tak si zajistit bezpečné a bezproblémové parkování. To vše jsou rozšířené výhody spojení s možnostmi plnohodnotného využití.

Nakupte u profesionálů – na 2DIN.cz

Kde zmíněná autorádia koupit? My doporučujeme profesionály z 2DIN.cz. Jde o internetový obchod, který je největší v ČR. A to nejenom pro svou bohatou nabídku, ale i pro pražský showroom, kde máte možnost si jednotlivé typy prohlédnout a vyzkoušet. Tím ale služby nekončí, jelikož kromě odborného poradenství přijde vhod i možnost nechat si rádio třeba i na počkání zapojit. Montáž autorádií je jednou z lákavých služeb tohoto prodejce. Přirozeně nesmíme zapomínat ani na velmi dobrou skladovou dostupnost, stejně jako na to, že máte možnost nakoupit za skutečně velmi dobré ceny, což je další nemalé plus.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/autorádia-větší-asi-titulka.pnghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/autorádia-větší-asi-titulka-150x150.pngPR-leadersTipyMáte automobil? Pokud ano, jistě v něm máte také autorádio. Dnes už jsou autorádia nezbytnou klasikou, bez které si jízdu doslova ani neumíme představit. V minulosti to takové určitě nebylo, jelikož to bylo autorádio skutečnou vymožeností, nebo ani neexistovalo. Pokud se podíváme na samotnou historii, musíme zabrousit až do roku 1932....Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku