Na dveře do dětského pokoje jsou obvykle kladeny vysoké nároky. Kromě toho, že musí dobře vypadat a spolehlivě plnit svoji funkci, je od nich obvykle požadována vyšší bezpečnost a odolnost než od jakýchkoli jiných interiérových dveří. Zatímco děti budou chtít dveře do svého pokoje především sladit se vzhledem místnosti a udělat z nich součást hry, rodičům půjde především o to, aby měli přehled, co se děje uvnitř, a aby nemuseli co chvíli dveře pro poškození měnit. Kvůli rozdílným zájmům ale není třeba dělat kompromisy a bránit fantazii v rozletu. Moderní řešení dokážou spojit příjemné s užitečným a vyjít vstříc všem členům rodiny. 

Strach ze skla je zbytečný

Aby bylo alespoň trochu jasné, co se v dětském pokoji odehrává, neobejdou se zejména u menších dětí dveře bez skleněných prvků. Zbývá jen zvolit, zda půjde o průhledné, nebo jen průsvitné sklo, které poskytuje více soukromí. Ať už se ale rozhodnete jakkoli, můžete počítat s jednou velkou výhodou skleněných výplní. Do místnosti totiž propouštějí více světla, což je dobrá zpráva zejména pro školou povinné děti a jejich zrak. 

Každému je jasné, že dětský pokoj nejspíš nebude ostrovem klidu. Někdy se v něm budou odehrávat odvážné hry, jindy zase líté boje. Přesto se ale nemusíte bát sklo do dveří použít. Bezpečnostní kalené sklo, které se v nich používá, je odolné proti rozbití. I kdyby ale sklo nevydrželo například náraz na ostrou hranu, na ostré střepy můžete zapomenout. Je vyrobené tak, aby se rozpadlo na malé kousky, o které se nedá říznout. 

Pro dětský pokoj tak můžete bez obav zvolit dokonce celoskleněné dveře. Jednou z jejich hlavních výhod je, že se dají snadno ozdobit barevnými potisky s dětskými motivy. Celoskleněné dveře si však mohou nakonec zamilovat i starší ratolesti, které by se mohly zpočátku bát, že kvůli nim přijdou o soukromí. Když zvolíte šikovný snímek, nebude vidět dovnitř ani ven a pokoj dostane ten správný šmrnc.

Zvýšená pozornost patří materiálům

Protože se u dveří do dětského pokoje dá očekávat, že budou nejvíce namáhané z celého bytu či domu, je u nich třeba obzvláště dbát na vhodné materiály. Jedině tak se dá zajistit, že dlouho vydrží a zachovají si svoje vlastnosti. I když by ve většině dětských pokojů nejspíše obstál povrch dveří z dýhy, sázkou na jistotu je střednětlaký (CPL) či vysokotlaký (HPL) laminát. Jde o tvrzený materiál, který je vysoce odolný vůči mechanickému namáhání. Dobře snáší také běžně používané čisticí a dezinfekční prostředky, jež se v mnoha dětských pokojích dostávají ke slovu častěji, než by mnozí rodiče chtěli.

Co se výplně dveří týče, je pro dětské pokoje nejvhodnější odlehčená dřevotřísková deska. Kromě toho, že je poměrně odolná a levná, zajišťuje také nízkou hmotnost dveří tak, aby je mohly snadno otevírat i menší děti. U speciálních typů dveří, například protihlukových, se používá naopak plná dřevotřísková deska. Je sice těžší, ale zároveň stabilní a bytelná.

Kouzlo tkví v detailu

Digitálním potiskem s dětskými motivy kreativita tvůrců dveří zdaleka nekončí. Praktickou stránku věci pak staví nade vše dveře HANUM 21 od Sapeli. Obsahují totiž výklopné nerezové háčky fungující jako věšáková stěna. Na dveře tak snadno pověsíte oblečení, kabelku nebo třeba badmintonovou raketu. A když zrovna háčky nejsou potřeba, zaklapnou se do plochy dveří, aby nevyčnívaly ven. Pro jedny dveře lze využít celkem tři lišty s libovolným rozmístěním až čtyř háčků na každé liště. Praktické a chytré, že?

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/svetdnes.cz_detsky_pokoj_ÚNOR_II-1024x485.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/svetdnes.cz_detsky_pokoj_ÚNOR_II-150x150.jpginfo@press-media.czBydleníNa dveře do dětského pokoje jsou obvykle kladeny vysoké nároky. Kromě toho, že musí dobře vypadat a spolehlivě plnit svoji funkci, je od nich obvykle požadována vyšší bezpečnost a odolnost než od jakýchkoli jiných interiérových dveří. Zatímco děti budou chtít dveře do svého pokoje především sladit se vzhledem místnosti...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku