V souvislosti s děním posledních týdnů se opět začala řešit otázka soběstačnosti. Jak se vybavit, abyste byli co nejméně závislí na systému? Máme pro vás několik tipů.

Soběstačnost je schopnost postarat se sám o sebe. Někomu to jde lépe, jinému hůře. Záleží samozřejmě i na tom, kde bydlíte. Život ve vlastním domě na vesnici je v tomto ohledu přece jen něco jiného než život v paneláku, kde jste více závislí na externích zdrojích energie. Musíme tedy hledat alespoň částečnou soběstačnost.

Je dobré nebýt úplně závislý na systému. I preventivně, kvůli našim dětem. Ty se totiž musejí právě od nás dozvědět možná trochu překvapivou informaci o tom, že voda se netvoří v kohoutku, plyn nevzniká v kotli a rohlíky nerostou v supermarketu. V následujícím článku se zaměříme aspoň na částečnou soběstačnost. Soběstačnost, která bude počítat s tím, že nepřijde blackout, že aspoň nějaké základní veřejné služby a infrastruktura budou fungovat i v těch nejtěžších dobách.

Částečnou energetickou soběstačnost si přirozeně můžete zajistit instalací solárních panelů, ale tohle téma by asi bylo nad rámec tohoto článku. Spíš si v tomto ohledu zkuste najít nějaké informace na profesionálně zaměřených webech.

Jídlo je základ

Základem je mít doma dostatečné zásoby jídla. Základem jsou suché potraviny, tedy těstoviny a luštěniny. Výhodou přirozeně je, když máte vlastní sklep. Ale jsou i jiné alternativy. Existují totiž určité způsoby, jak si jídlo připravit, aby vám vydrželo co nejdéle. Jedním z těchto způsobů je zavařování, tedy sterilizace ovoce, zeleniny či hotových jídel. V tomto směru vám pomůže speciální zavařovací hrnec, do kterého jen vložíte zavařovací sklenice, nalijete vodu a zbytek necháte na něm.

Potraviny vám déle vydrží i tehdy, když je budete vakuovat. K tomu využijete třeba vakuovací dózy, které fungují na principu jednocestného ventilu. Jeho prostřednictvím je odsáván vzduch a díky těsnění se už nevrátí zpátky. V těchto dózách můžete skladovat třeba kávu, sušenky, mouku, rýži, oříšky, cereálie, polévky či omáčky. Tyto potraviny vám v chladničce, mrazničce nebo třeba ve spíži mohou zůstat déle čerstvé.

Alternativou je vakuovací sada pro tyčový mixér. Konkrétně sada Bosch MSZV6FS1 je kompatibilní s mixéry Bosch ErgoMixx a Ergo Mixx Style a její součástí jsou kromě vakuovacího nástavce i vakuovací dózy a sáčky.

Alternativní přeprava

V posledních dnech nám zdražila i doprava, na což ale většinou ještě nestihl zareagovat pracovní trh. Což znamená, že vyděláváme pořád stejně, ale cesta do práce nás stojí více. Co s tím? Jednou z alternativ může být elektrokoloběžka, což je zejména na kratší vzdálenosti ideální alternativa autům.

Například model Ducati PRO-I EVO nabízí dojezd až 35 km, takže je vhodná pro většinu cest do práce s každodenním nabitím. Disponuje motorem o výkonu 350 W, 8,5“ koly a širokými řídítky s protiskluzovou úpravou. Je vyrobená ze slitiny hliníku, takže je lehká, ale současně dostatečně pevná a odolná. Snadno ji složíte třeba do autobusu nebo do vlaku, a způsoby dopravy tak můžete jednoduše kombinovat.

Mírně univerzálnějším řešením je elektrokolo. Vybrat si můžete i z tzv. „skládaček“, tedy kol se sklopnou konstrukcí, která můžete jednoduše složit a vzít si je s sebou do vlaku či do autobusu nebo je jednoduše složit do kufru auta. Takovým kouskem je i model MS Energy i10, kolo, které je vybavené 250 W motorem a disponuje praktickou koncepcí. Díky baterii s kapacitou 7 800 mAh (navíc vyjímatelné) je u něj zajištěn dojezd cca 45 až 50 km, přičemž maximální rychlost je nastavena na 25 km/h.

Připravte si dřevo na zimu

Soběstačnost, to je i minimálně částečná nezávislost na externích zdrojích energie. To znamená i používání lokálních zdrojů k topení. Letošní zima sice právě končí, ale změnám klimatu navzdory přicházejí další a další zimy s železnou pravidelností. Proto je dobré se vybavit. Ideálním způsobem lokálního topení jsou kamna na dřevo. A na dřevu můžete ušetřit i tak, že si ho zkrátka nařežete doma sami.

Poměrně praktickou záležitostí posledních let jsou akumulátorové řetězové pily, které mají vlastnosti těch motorových, jen bez nutnosti míchat olej s benzínem. A navíc je akumulátorová pila kromě nutnosti starat se o řetěz prakticky bezúdržbová. A i ten řetěz se v případě pily Makita DUC254Z maže automaticky. Baterii po použití zkrátka nabijete a jedete dál. A XPT technologie proti vodě a prachu umožňuje použití v prašném a vlhkém prostředí.

A co dál?

Můžeme se řídit podle moudrého hesla „kdo je připraven, není překvapen“, tedy vytvořit si možnosti pro zajištění základních potřeb. Důležité je však i pamatovat na své blízké, které své možnosti mají omezené.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/2022/03/MS-Energy-i10.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/2022/03/MS-Energy-i10-150x150.jpgPR-leadersBydleníV souvislosti s děním posledních týdnů se opět začala řešit otázka soběstačnosti. Jak se vybavit, abyste byli co nejméně závislí na systému? Máme pro vás několik tipů. Soběstačnost je schopnost postarat se sám o sebe. Někomu to jde lépe, jinému hůře. Záleží samozřejmě i na tom, kde bydlíte. Život ve...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku