V době, kdy se většina služeb zdražuje, myslí řada lidí na to, kde by se dalo uspořit na provozních nákladech. Potřeba teplé vody je pro nás dennodenní realitou. Proč tedy nevyužít efektivní a úsporné řešení ve formě průtokových ohřívačů? Poradíme vám, jak ohřívače fungují a kde je nainstalovat, aby jejich využití bylo efektivní a úspora maximální.

Co jsou průtokové ohřívače a jak fungují?

Průtokový ohřívač je systém určený pro ohřev vody bez jejího zbytečného „skladování“. Na rozdíl od bojleru teplá voda v průtokovém ohřívači nezůstává v zásobě a nenahřívá se průběžně. K jejímu ohřevu dochází až ve chvíli, kdy otočíte kohoutkem. Nedochází tak k tepelným ztrátám jako je tomu u zásobníkových ohřívačů. Největší výhodou průtokových ohřívačů je neomezené množství teplé vody.

Pokud se vám jeví průtokový ohřívač jako ideální řešení do domácnosti, myslete ale také na to, že tyto ohřívače vyžadují vyšší okamžitý příkon a jištění začínající na 1x16A respektive 3x16A až po 3x32A podle toho, jaké zařízení si chcete nainstalovat.

Jaký výkon průtokového ohřívače zvolit?

Využitelnost průtokových ohřívačů je široká. Při stanovení potřebného výkonu předně myslete na tu skutečnost, že teplota vstupující vody značně kolísá, v rozmezí až 15 – ti stupňů Celsia, v závislosti na ročním období a zda tedy budete využívat ohřívač po celý rok. Podle toho, k čemu chcete ohřívač využít, zvolte jeho výkon:

  • 3,5-9 kW pro běžné mytí rukou nebo nádobí
  • 11-15 kW pro úsporné sprchování
  • 17 a více kW pro sprchování a napouštění vany a využití teplé vody ve větších objemech.

Pokud budete průtokový ohřívač instalovat dodatečně k dalším spotřebičům, vždy myslete na maximální příkon a zatížení jističů. Vyhnete se tak nepříjemnostem s přetížením.

Kde průtokový ohřívač využijete?

Dnešní elektronické průtokové ohřívače jsou sofistikovaná zařízení s plnohodnotným použitím v domácnostech při umístění co nejblíže odběrných míst. Ekonomicky vám šetří náklady na ohřev teplé vody okamžitým ohřátím jen takového množství vody, které momentálně potřebujete.  Hodí se také na chaty, chalupy, do kanceláří nebo různých dílen. Pro potřebu teplé vody jsou ohřívače ideální a přinášejí značnou úsporu energií i samotné vody.

Vyberte si správný typ průtokového ohřívače

Na trhu narazíte na dva typy průtokových ohřívačů. Liší se svou konstrukcí a způsobem napojení do vodovodního řadu.

Tlakové průtokové ohřívače

Jejich konstrukce dovoluje napojení na jedno nebo i více odběrných míst. Jedním ohřívačem můžete obsloužit více dřezů a umyvadel. Ohřívač je napojen svým výstupem na větev s teplou vodou a jeho umístění by mělo být co nejblíže u výstupního místa teplé vody. Tlakové průtokové ohřívače mají moderní design a poměrně malé rozměry, takže je můžete umístit jak viditelně do interiéru, tak skrýt do kuchyňské nebo koupelnové skříňky.

Beztlaké průtokové ohřívače

Konstrukce beztlakých průtokových ohřívačů dovoluje instalaci pouze na jedno odběrné místo, a navíc je nutné použít speciálně zkonstruovanou beztlakovou baterii. Baterie chrání ohřívač před tlakem vody z potrubí, v ohřívači tak nejsou přítomny součástky namáhané tlakem, čímž se snižují výrobní náklady. Beztlaké průtokové ohřívače jsou jedním z nejekonomičtějších řešení ohřevu vody.

Kde sehnat kvalitní průtokové ohřívače?

Aby bylo zařízení pro ohřev vody funkční, kvalitní a sloužilo vám dlouho a dobře, sáhněte po značce, která má s tímto typem zařízení zkušenosti a dokáže vám nabídnout širokou škálu různých typů ohřívačů. U společnosti Wterm najdete například jak průtokové ohřívače, tak další zařízení určené pro ohřev vody jako jsou malé akumulační zásobníky, bojlery, kombinované a akumulační nádrže, záleží jen na Vašich domácích provozních podmínkách, jaký typ ohřívače bude pro Vás nejvhodnější.

Mezi oblíbené produkty od značky Wterm patří například tlakový průtokový ohřívač EPPE, který vám poskytne vysoce úsporný ohřev vody s možností napojení na více odběrných míst, disponuje otočným knoflíkem pro regulaci teploty vody od 30 do 60 °C, LCD displejem se zobrazením požadované teploty vytékající vody, součástmi z mědi a mosazi s automatickým zapnutím při otočení kohoutku teplé vody.

Zajímavým řešením je i beztlaký průtokový ohřívač DELPO, který využijete všude, kde je rychle potřeba teplé vody. Teplota vody závisí na objemu průtoku – při nízkém průtoku je voda teplejší, při vyšším průtoku se teplota snižuje.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/wterm.cz_Chcete-uspořit-za-teplou-vodu.-Řešením-může-být-průtokový-ohřívač_01_uvod-1024x464.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/wterm.cz_Chcete-uspořit-za-teplou-vodu.-Řešením-může-být-průtokový-ohřívač_01_uvod-150x150.jpgPR-leadersBydleníV době, kdy se většina služeb zdražuje, myslí řada lidí na to, kde by se dalo uspořit na provozních nákladech. Potřeba teplé vody je pro nás dennodenní realitou. Proč tedy nevyužít efektivní a úsporné řešení ve formě průtokových ohřívačů? Poradíme vám, jak ohřívače fungují a kde je nainstalovat, aby jejich využití bylo efektivní a úspora...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku
  • 24
    Shares