Pelety se řadí mezi topné materiály s ekologickými vlastnostmi. Jsou malé a skladné a dají se využívat v krbech, kotlích a pecích s automatickými nebo poloautomatickými podavači.

Jak se pelety vyrábějí?

Dřevěné pelety se vyrábějí z pilin tvrdých nebo měkkých dřevin, které jsou následně lisovány pod tlakem. Vysoká teplota způsobuje, že se ze dřeva uvolňuje látka, takzvaný lignin, která má účinky pojiva. Do pelet se tedy nepřidávají žádná chemická lepidla ani jiné přísady.

Jaké mají pelety vlastnosti?

Pelety obecně obsahují jen nízké procento vlhkosti, díky čemuž hoří rovnoměrně a dlouho. Odpadne vám i starost s manipulací. Nemusíte je před použitím nijak připravovat, ani skladovat ve speciálních prostorách. Navíc, díky automatickému chodu kotle, vám odpadne i starost s přikládáním. Jediné, co musíte udělat, je čas od času vyprázdnit kotel nebo krb od popela. Dřevěné pelety jsou ekologicky šetrné. Nevylučují mnoho emisí a jsou vyráběny z odpadu, který by jinak nenašel využití. Podle různých studií dokonce pelety snižují celkové množství vypouštěných emisí a řadí se k udržitelným zdrojům energie.

Třídy pelet

Obecně se pelety dělí do dvou základních kategorií– A1 a A2. Kategorie A1 označuje pelety, které jsou vyrobeny z čistých pilin, bez jakéhokoliv přídavku kůry. Poznáte je také podle světlé barvy. Pelety z kategorie A2 zas obsahují i ​​kůru a jsou o něco tmavší.

Kde nakupovat pelety?

Pelety vám dnes nabízí hned několik e-shopů. Některé vám kromě výhodné ceny dovezou pelety přímo domů zcela zdarma. U jiných se cena za dopravu odvíjí od počtu ujetých kilometrů.

Alternativou k peletám jsou brikety

Pokud se vám nechce investovat do kotle s automatickým podavačem, můžete vyzkoušet dřevěné brikety, které se vyznačují stejnými vlastnostmi, jsou však větší a hodí se i do klasických krbů.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/drevene-brikety-na-topení.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/drevene-brikety-na-topení-150x150.jpginfo@press-media.czBydleníPelety se řadí mezi topné materiály s ekologickými vlastnostmi. Jsou malé a skladné a dají se využívat v krbech, kotlích a pecích s automatickými nebo poloautomatickými podavači. Jak se pelety vyrábějí? Dřevěné pelety se vyrábějí z pilin tvrdých nebo měkkých dřevin, které jsou následně lisovány pod tlakem. Vysoká teplota způsobuje, že...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku