Dřevo sice patří mezi obnovitelné zdroje, to však neznamená, že bychom jím měli plýtvat. Jistě je pozitivní, že na rozdíl od plastů a podobných umělých materiálů se přebytečného dřeva a výrobků z něj dá zbavit také spálením. V určitých případech to ale může být velká škoda a plýtvání materiálem, který by jinde mohl udělat ještě velkou službu.

Pro někoho odpad, pro jiné poklad

Často se stává, že při rekonstrukcích starších budov narazíte na nějaké dřevěné prvky, které se vám nehodí, nebo byste je raději vyměnili za novější. Nemusíte se jich složitě zbavovat, je možnost, jak jim umožnit další využití. Staré dřevo se využívá při rekonstrukcích historických objektů nebo při stavbě replik dobových interiérů. U takovýchto staveb je důležité zachovat původní stav a vzhled dřeva a docílit jisté patiny. Pro výkup dřeva se dají využít ručně tesané i katrované trámy, prkna, podlahová prkna a další dřevěné prvky a vůbec nevadí, pokud jeví jisté známky používání. Ba naopak! Například u starých podlahových prken platí, že čím více jsou prošlapaná, tím lépe. Sice si prodejem starého dřeva možná nepřijdete na kdoví jak závratné částky, při rekonstrukcích a stavbách se však hodí každá koruna a výkup starých trámů a dalších dřevěných prvků představuje skvělou možnost, jak rozumně využít materiál, pro který byste sami nenašli využití.

Demolice bez starostí

Výkup dřeva můžete využít i při demolici stávajících objektů. Firmy, které se specializují na výkup starého dřeva, nabízejí i kompletní oddřevnění, které vám ušetří mnoho práce a starostí. Obnáší to například sundání střešní konstrukce a probourání podlahy s vyřezáním starých trámů. Po takovémto zásahu už zůstane na staveništi jen čistá suť, se kterou si pak už jistě hravě poradíte. Vykoupený materiál se vám pak odečte z ceny demolice, a pokud je staré dřevo v dobrém stavu, cena jeho vykoupení vám dokonce možná pokryje celou částku na zaplacení demoličních dělníků a celkovou demontáž. Dopravní náklady hradí firma, stejně jako odvoz materiálu, nebudete si tak s ním muset dělat starosti. Důvody k neodkoupení dřeva jsou například napadení dřeva hnilobou, plísní nebo dřevomorkou. Napadení kůrovcem většinou nevadí, protože kvalitu dřevních prvků moc neovlivňuje. Konečné posouzení kvality dřeva na výkup trámů je vždy individuální a probíhá při osobní prohlídce.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/photo2-1024x768.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/photo2-150x150.jpgPR-leadersBydleníEkonomikaDřevo sice patří mezi obnovitelné zdroje, to však neznamená, že bychom jím měli plýtvat. Jistě je pozitivní, že na rozdíl od plastů a podobných umělých materiálů se přebytečného dřeva a výrobků z něj dá zbavit také spálením. V určitých případech to ale může být velká škoda a plýtvání materiálem, který by...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku