Svařování je důležitá činnost, bez které se neobejde výroba celé řady průmyslových předmětů. Zapotřebí jsou k ní kvalitní svářecí kukla i zdatná svářečka. Právě při svařování ale vzniká celá řada zplodin, před kterými je nutné se mít na pozoru. O jaké dýmové zplodiny se jedná?

Emise dýmů

Každý, kdo si prošel svářečským kurzem, o tom moc dobře ví. Svařování elektrodou, ale také mnoha dalšími způsoby, se neobejde bez vzniku nebezpečných zplodin. Emise dýmů tvořených při vysoké teplotě metalurgických produktů je nedílnou součástí práce. Tyto emise se skládají z kondenzátů kovových par, ale také z plynů a dalších aerosolů. Často jsou tyto složky toxické a škodlivé pro naše zdraví.

Pozor na poškození plic

Pokud se svařování věnujete jako hobby činnosti, nebo pokud je vám dokonce svařování každodenním chlebem, měli byste vždy mít kvalitní vybavení pro ochranu svého zdraví. K tomu patří ochranná kukla s výdechovým ventilem, která vás ochrání od intoxikace nebo poškození plic. Škodlivé látky se totiž vyskytují prakticky u každého druhu svařování.

Přídavný materiál

Množství dýmu, který je během svařování produkován, se odvozuje například od každého druhu svařování. Do jisté míry je množství dýmu ovlivněno také zručností a zkušenostmi každého svářeče. Přídavný materiál se pak na tvorbě dýmu podílí v drtivé většině.

Další látky

Abyste předešli vzniku velkého množství dýmu, vždy se doporučuje odstranit povrchovou úpravu daného materiálu, který se chystáte svařovat. V mnoha provozovnách se využívá také neustálé možnost lokálního odsávání. Nezapomeňte na to, že škodlivé látky, které se používají pro čištění či odmašťování, je během práce svářeče mít nutno uskladněny v uzavřeném prostoru mimo dosah. Současně odstraňte zbytky těchto látek i z povrchu svařovaného materiálu.

Největší pozor si dejte na kontaminanty, které jsou označovány za nejvíce rizikové. K těmto látkám se řadí například kobalt, vanad, chróm, olovo, ozón, nebo také kadmium.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/2022/01/vehicle-3198329_960_720.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/2022/01/vehicle-3198329_960_720-150x150.jpginfo@press-media.czMužiSvařování je důležitá činnost, bez které se neobejde výroba celé řady průmyslových předmětů. Zapotřebí jsou k ní kvalitní svářecí kukla i zdatná svářečka. Právě při svařování ale vzniká celá řada zplodin, před kterými je nutné se mít na pozoru. O jaké dýmové zplodiny se jedná? Emise dýmů Každý, kdo si prošel...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku
  • 24
    Shares