Stále oblíbenějším typem dopravního prostředku jsou elektromotorky. Rádi byste si ji pořídili, ale nemáte představu, v čem jsou elektromotorky lepší než klasické benzínové motorky, nevadí.

V tomto článku si tyto stroje představíme. Zaměříme se na jejich druhy, výhody a nevýhody. Zmíníme také možnost nabíjení a příslušenství.  

Začneme od začátku

Ať už ji chcete na vyjížďky do města, na cestu do práce, na nákupy nebo výlety, je to jedno. Motorka vás odveze tiše, ekologicky a pohodlně na vámi vybrané místo. Elektrické motorky mají spoustu výhody proti těm benzínovým.

Elektro motorka uspokojí své řidiče plynulou jízdou, dobrým pocitem a nezapomenutelným zážitkem.

Jejich obrovskou výhodou je levný provoz. Elektromotocykl můžete řídit i bez řidičského oprávnění, pokud toto vozidlo spadá do kategorie malých mopedů s elektrickým pohonem a má výkon do 250 W.  

Rozdělení elektromotorek

Na současném trhu naleznete několik druhů elektromotorek. Jedná se o elektromotorky silniční, univerzální a terénní. Všechny tyto typy můžete dobíjet prostřednictvím veřejných dobíjecích stanic nebo z pohodlí vašeho doma pomocí dobíjecího kabelu. K nabíjení vám postačí obyčejná zásuvka.

Silniční elektromotorky

Silniční elektromotorky jsou určeny především do měst a nejbližšího okolí. Disponují nadstandardním dojezdem až 260 kilometrů. Spojuje je vysoký výkon, plynulá akcelerace a okamžitý točivý moment. Výhodou silničních elektromotorek je také maximální rychlost 164 km/hod.

Elektrické skútry versus mopedy

Když někdo jezdí na skútru či mopedu může vám to připadat jako něco obyčejnějšího než jízda na elektromotocyklu. Ano, motocykly jsou většinou výkonnější i rychlejší ale skútry a mopedy mají jiné výhody.

Skútr poznáte podle kapotáže s podlážkou a malými koly. Oproti motocyklu se na něj snadněji nastupuje a nabízí i poměrně hodně volných skladovacích prostor. Jsou ideální pro jízdu ve městě a výkonnější skútry se pak hodí i pro dojíždění do práce či romantické výlety do okolí. U elektroskútrů pak ještě ušetříte za palivo a samozřejmě nehrozí žádné emise.

Moped je v podstatě motocykl s pedály. U nás jsou asi nejznámější mopedy Babetta, Stadion nebo jejich elektro verze Racceway E-babetta. Moped je určitě lehčí než klasický motocykl a je osazován motorem o malém výkonu. Jeho výhodu oceníte zejména v okamžiku, kdy vám dojde palivo či vybijete baterii. Díky vestavěným pedálům můžete pokračovat v jízdě stejně jako na kole.

Univerzální elektromotorky

Univerzální elektromotorky jsou typem, který zvládne i vyšších rychlostí. Tyto dopravní prostředky si poradí i se štěrkem nebo hlínou. Motorky vám nabídnou dojezd až 237 km a maximální rychlost 158 km/hod.  

Terénní elektromotorky

Jak už název napovídá, tento typ je určený pro jízdu v terénu. Hodí se jak na jízdu po silnici, tak i na skutečný adrenalinový zážitek. Disponují velmi lehkou konstrukcí. Terénní motorky mají nejnižší dojezd.

Jedná se o pouhých 145 km. Maximální rychlost u těchto strojů je 137 km/hod. Tyto nižší parametry jsou vyváženy vysokou průjezdností terénem oproti jiným typům.

Výhody a nevýhody elektromotorek

Výhody elektromotorek

Mezi výhody těchto dopravních prostředků patří bezúdržbovost, levný provoz, nízká hmotnost, tichá jízda, žádné znečištění a maximální výkon. Elektromotory nevyžadují pravidelnou péči, stačí je pouze správně nabíjet.

Využívání elektrické energie oproti benzínu je levnější variantou. Elektropohon je možné dobít i doma. Konstrukce je z lehkých materiálů, které výrazně sníží i celkovou váhu stroje.

Na rozdíl od klasických motorek nedělají téměř žádný hluk. Tyto motorky jsou poháněny energií z akumulátoru, jejichž provoz neznečišťuje přírodu.    

Nevýhody elektromotorek

Nevýhodou elektromotorek je kratší dojezd. V porovnání s běžnými benzínovými motorkami mají tyto stroje nižší dojezdovou vzdálenost. Další nevýhodou jsou také vyšší pořizovací náklady.

Způsoby nabíjení elektromotorek

K nabíjení si můžete vybrat dva způsobů. Jedním ze způsobů je, že si elektromotorku můžete nabít doma z běžné elektrické zásuvky. Nabíjení u motorek s delším dojezdem trvá přibližně 9 hodin.

U motorek s kratším dojezdem trvá nabíjení přibližně 5 hodin. Druhým způsobem jsou veřejné dobíjecí stanice. V České republice je k dispozici cca 300 stanic, u kterých máte možnost nabít si svou elektromotorku pomocí stejnosměrného proudu během 30 minut.

Pokud jste se rozhodli pro koupi elektromotorky, nezapomínejte ani na příslušenství. Vybrat si můžete například motocyklovou helmu, zadní kufry na motorku nebo náhradní baterii.     

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/ImgW.ashx_.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/ImgW.ashx_-150x150.jpgPR-leadersAuto-motoStále oblíbenějším typem dopravního prostředku jsou elektromotorky. Rádi byste si ji pořídili, ale nemáte představu, v čem jsou elektromotorky lepší než klasické benzínové motorky, nevadí. V tomto článku si tyto stroje představíme. Zaměříme se na jejich druhy, výhody a nevýhody. Zmíníme také možnost nabíjení a příslušenství.   Začneme od začátku Ať už ji chcete na vyjížďky do města, na...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku