Elektroskútry jsou oblíbené dopravní prostředky. Mají řadu výhod, k nimž patří i to, že na určitou specifickou skupinu nepotřebujete řidičské oprávnění. Které to jsou?

Jak se pozná elektroskútr bez řidičáku

Na některé modely elektroskútru nemusíte vlastnit žádné řidičské oprávnění. Tedy nepotřebujete řidičák na motorku, ale ani klasické oprávnění na auto.

Jsou to vozidla, která jsou konkrétně omezena výkonem motoru do 250 W, maximální rychlost zde činí do 25 km/h a zároveň ta, která disponují přídavnými cyklo pedály. Tyto parametry je z pohledu legislativy řadí mezi elektrokola a na kolo není řidičský průkaz nutný.

Pozor, skutečně je nutné, aby bylo vozidlo vybaveno právě pedály. Nestačí tedy pouhý omezovač rychlosti. Podobné vysvětlení používají někteří výrobci s odkazem na tuzemskou vyhlášku č. 341/2014 Sb., kde se v oddílu C prioritně hovoří o rychlosti a výkonu motoru.

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 168/2013 však přítomnost pedálů jednoznačně vyžaduje, a právě tento předpis je tuzemské vyhlášce nadřazen.

Jaké má elektrický skútr bez řidičáku vlastnosti

Kromě výše uvedené výbavy se skupina elektrických skútrů bez řidičáku nijak neliší od běžných elektroskútrů.

Jejich jízdní vlastnosti i veškeré výhody zůstávají totožné. Jen se vzhledem k omezené rychlosti i výkonu motoru hodí primárně na jednodušší trasy. Skútr si tak můžete pořídit například na pravidelné cesty do práce či jiné ježdění po městě.

Pokud byste už ale chtěli se skútrem vyrážet na pravidelné delší výlety do náročnějšího terénu, zejména do prudších kopců, pořiďte si skútr klasický. Optimální výkon motoru se u nich pohybuje do 1200 W.

Jak je to s řidičským oprávněním

Obecně se vyplatí vědět, že na elektroskútry můžete potřebovat řidičský průkaz ve skupině AM nebo A1.

Skupina AM je podmíněna omezením výkonu motoru nejvýše na 4 kW a rychlostí maximálně 45 km/hod. Řidičský průkaz je možné vlastnit od 15 let. Skupina A1 má omezení do 11 kW. Řidičský průkaz si lze udělat už v 16 letech.

Pokud máte řidičák skupiny B, můžete řídit vozidla skupiny AM a A1 s automatickou převodovkou, tedy pokud řídíte auto, na elektroskútr speciálně další „papíry“ nepotřebujete.

Pokud je váš elektroskútr z pohledu legislativy považovatelný za elektrokolo, jste osvobozeni i od dalších povinností. Vozidlo nemusí mít registrační značku, tudíž na něj nebudete platit ani povinné ručení.

Co hrozí za jízdu bez řidičáku

Parametry stroje si tak před nákupem nezapomeňte zkontrolovat. Za jízdu bez řidičského oprávnění hrozí pokuta ve výši až 50 000 Kč a případně zákaz činnosti na dobu jeden až dva roky.

Veškerá zodpovědnost zůstává přitom na vás. Platí zde známé heslo „neznalost neomlouvá“. Polehčující okolností jednoznačně není, že jste o zákonitostech řidičského oprávnění nevěděli, problematiku nepochopili nebo vás dokonce mystifikoval prodejce.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/e-babeta.pnghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/e-babeta-150x150.pngPR-leadersAuto-motoElektroskútry jsou oblíbené dopravní prostředky. Mají řadu výhod, k nimž patří i to, že na určitou specifickou skupinu nepotřebujete řidičské oprávnění. Které to jsou? Jak se pozná elektroskútr bez řidičáku Na některé modely elektroskútru nemusíte vlastnit žádné řidičské oprávnění. Tedy nepotřebujete řidičák na motorku, ale ani klasické oprávnění na auto. Jsou to...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku
  • 24
    Shares