Jak na údržbu navijáku

Redakce dopopručuje

Organický růst versus využívání služeb pro získání sledujících

Ve světě, kde digitální prostor a sociální média hrají...

Mait.me – sociální síť budoucnosti

Také máte pocit, že žijete ve světě, kde je...

Martin Zoubek: Klesající Hvězda Finančního Poradenství

V nedávném rozruchu, který zasáhl český finanční sektor, se...

Podnikatelská půjčka může být vyřízená ještě dnes

Minimum podmínek a velmi rychlé řešení pro různé situace,...

Protikorupční linka: Vaše zbraň proti korupci a trestné činnosti

Odhalujte korupci a trestnou činnost s Protikorupční linkou ,...

Zodpovědným výběrem to nekončí. O rybářské potřeby je nutné náležitě pečovat, jestliže nám má dobře sloužit. Jak pečovat o naviják?

Proč je péče důležitá

Vhodnou údržbou rybářského navijáku zamezíme problémům, které mohou vést ke ztrátě ryby, případně k poškození této součásti. Péče nám tedy pomáhá hlavně zajistit delší životnost.

Pokud bychom na správné čištění navijáku nepamatovali, výrazně budou trpět zejména ložiska, která pak bude nutné vyměnit. Exponovanými prvky jsou taktéž také válečky a kuličky. Nečistoty se totiž uvnitř velmi snadno smísí s vazelínou, čímž vznikne v podstatě abrazivní pasta.

Jak se o naviják starat

Zvláštní starost bychom měli věnovat vláčecím a muškařským navijákům, které jsou intenzivněji mechanicky namáhány. I navijáky na plavanou nebo na položenou trpí, a to zejména prudkými nárazy. Poškození v takovém případě poznáte i sami, podle ztíženého chodu.

Abychom v maximální možné míře zabránili otřesům i tomu, aby se do navijáku dostaly nečistoty či prach, musíme je vhodným způsobem uchovávat i přenášet. Do rybářské výbavy tak stoprocentně patří pouzdro a kufřík na přenos.

Rovněž není vhodné, abychom na naviják nebo prut sahali rukou od návnad. Drobné nečistoty velmi snadno ulpí na povrchu a už tímto „odstartujeme“ postupné poškození. Rovněž bychom rybářský prut neměli pokládat na zem, i tím přispějeme k usazování špíny. Nemluvě samozřejmě o riziku, že si pak můžeme prut velmi snadno rozšlápnout.

K základnímu čištění vám bude stačit obyčejná mýdlová voda a hadřík, případná drobná poškození, jako jsou škrábance, stačí opravit běžným lakem na nehty. U hůře dostupných míst nám při čištění pomůže obyčejná vatová tyčinka. Nezapomeneme očistit ani naviják pod cívkou. Čistit naviják jen na povrchu navíc určitě nestačí.

Jak často bychom měli naviják čistit

Minimálně 1x za sezónu, a to vždy na jejím konci, je potřeba také naviják rozdělat a vyčistit i zevnitř, a to i tehdy, když není zase tak často používán. Pomůže vám servisní knížka, pokud si ale na rozborku přece jen netroufáte, určitě vám pomohou profesionálové právě v servisu. Určitě byste měli rozdělávání svěřit odborníkům, jestliže se na naviják vztahuje záruka, jinak byste o ni mohli přijít.

K odstranění starého maziva použijeme technický benzín či petrolej, nikdy ne žádná chemická rozpouštědla. Opětovně promažeme vazelínou, raději více řídkou. Mazat se jednoznačně nesmí brzdová soustava, tu stačí očistit.

Při chytání za zhoršených podmínek je dobré se na údržbu zaměřit ještě více. Doma raději naviják rozebereme preventivně a vyčistíme. Jen tak předejdeme riziku poškození. Jestliže chytáme na mořské vodě, nezapomeneme vždy po použití naviják omýt, sůl je velmi agresivní a přispívá k rychlejší destrukci. Poté necháme důkladně vyschnout.

Svět Dnes na Facebooku
euro