Jarní slunce se pomalu hlásit ke slovu a tím nám dává najevo, že zima bude brzy pryč a my se můžeme začít těšit na trávení volného času venku. Celou zimu slunce vyhlížíme, ale jakmile se do nás opře plnou silou, většina z nás se ráda schová do stínu. Větru ani slunci poručit neumíme, jak si tedy zajistit chladivý stín?

U každého rodinného domu, chalupy či chaty má většina z nás připravené místo, kde si v klidu posedí s kávou a přáteli, griluje a relaxuje. V letních měsících se otevřená terasa stane místem, kde trávíme čas ještě více než uvnitř domu. Vysoké teploty a prudké slunce mohou z nekryté terasy udělat nepříjemnou rozpálenou výheň a pobyt zde nevydržíme více než pár minut. Plánovaný klid a pohoda je pryč. Jednoduchým řešení je zastínění, které nabídne ochranu proti slunečním paprskům a přinese tolik žádaný stín. Možností je pořídit si pergolu nebo markýzu. Jaký je mezi nimi rozdíl a které zastínění je pro nás to nejlepší?

  • Jasnou volbou pro balkony, lodžie a otevřené terasy je markýza, která se snadno umístí na fasádu. Není potřeba další konstrukce. Kazetová markýza navíc ve staženém stavu schová samotná nosná ramena. Není tak narušen vzhled domu. Navíc poskytne ochranu nejen před sluncem, ale i lehkým deštěm. Pro ochranu samotné markýzy je vhodné ji opatřit větrným čidlem, které se postará o její zatažení v případě velkého větru a tím předchází jejímu poškození. Ovládání je jednoduché, takže je možné ji dle potřeby roztáhnout a zase stáhnout. Stíní tak jen v době, kdy se chceme schovat ve stínu. A naopak, třeba právě na jaře, si rádi vychutnáme jemné dotyky slunečních paprsků a necháme markýzu staženou.
  • Pergola může stát samostatně nebo využít zdi domu a stát se tak jeho součástí. Pevná a stabilní konstrukce je odolná proti větru a nabídne své zázemí i v případě zhoršeného počasí. Chráněný a pohodlný prostor můžete využít jak v tropickém vedru, tak v době lehké letní bouřky i pozdního podzimu. Pro bezpečné ukotvení podpůrných sloupů je třeba pevný a rovný povrch. Oproti markýze je umístění pergoly trvalé a není možné ji jednoduše stěhovat nebo roztahovat a zatahovat.

Na každý požadavek existuje řešení, které má své plusy i mínusy. V některých případech je nejvhodnější kombinace obou variant. Stabilní a pevná konstrukce pergoly, kdy je místo střechy markýza, kterou můžeme opět stahovat či roztahovat dle potřeby.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/2022/02/balcony-6479819_960_720.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/2022/02/balcony-6479819_960_720-150x150.jpgsvet zenyBydleníbalkón,bydlení,markýza,stín,terasa,zastíněníJarní slunce se pomalu hlásit ke slovu a tím nám dává najevo, že zima bude brzy pryč a my se můžeme začít těšit na trávení volného času venku. Celou zimu slunce vyhlížíme, ale jakmile se do nás opře plnou silou, většina z nás se ráda schová do stínu. Větru...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku