I když se české strojírenství neřadí už ke světové kvalitě, nýbrž jen k evropské špičce, stále je to synonymum kvality. Bohužel ani symbol kvality české strojírenství příliš nezachrání. Nový typ koronaviru se dostal i do tohoto odvětví, kde taktéž páchá řadu neplech, se kterými se mnohé firmy budou muset potýkat ještě nějaký ten pátek. Zmínit například můžeme pozastavení výroby, jelikož mnohé české strojírenské firmy zaměřující se například na galvanické zinkování jsou závislé na dodávce oceli z Itálie. I když se řada zakázek přesunula z Asie do Evropy čili i do Česka, stejně nedostatek potřebných materiálů české strojírenství stojí příliš mnoho sil vynaložených na udržení fungujícího byznysu. 

Kvalita a dobré jméno, to českému strojírenství zůstane

Je však třeba podotknout, že i přes aktuální mračna, která se snáší nad českým strojírenstvím, mu stále zůstane jeho dobrá značka a také dobré jméno, případně kvalita. To už českému strojírenství zkrátka nikdo neodpáře. 

Nyní však mají na správném fungování vliv hlavně zahraniční dodávky potřebného materiálu, aby se české strojírenství konečně mohlo vyhrabat z poklesu, se kterým se nyní potýká. Důležitá je nejen logistika v rámci dodávek, ale i samotné interní logistiky.

Záchranou mohou být i digitalizace

Podle mnohých odborníků mohou být jistou záchranou do budoucna také modernizace, digitalizace, robotizace. Ty by totiž mohly zamezit zvyšování mezd, což si mnohé strojírenské firmy nyní nemohou dovolit. Navíc s investováním do digitalizace se firmy dostanou po stránce kvality opět na vyšší úroveň a dostanou jakousi prestiž. 

Bohužel české strojírenské společnosti ne vždy chtějí investovat do modernizace. Zatímco některé si to nemohou dovolit, což je pochopitelné, jiné v tom nevidí žádnou výhodu, zisk. Jenže modernizace jsou rozhodně krokem vpřed, kterému se v blízké době stejně nevyhne žádná společnost.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/technologické-celky.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/technologické-celky-150x150.jpginfo@press-media.czEkonomikaI když se české strojírenství neřadí už ke světové kvalitě, nýbrž jen k evropské špičce, stále je to synonymum kvality. Bohužel ani symbol kvality české strojírenství příliš nezachrání. Nový typ koronaviru se dostal i do tohoto odvětví, kde taktéž páchá řadu neplech, se kterými se mnohé firmy budou muset...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku