Když se chystáte postavit nový dům, určitě strávíte nějaký čas nad výběrem oken a dveří. Při výběru vám určitě poradí zkušený architekt, ale něco si můžete nastudovat i sami. Důležitý je vzhled, použitý materiál, funkčnost, ale i stínící technika. Někde můžete ušetřit, jinde se šetření z dlouhodobého hlediska nevyplácí. Pojďme se podívat na několik bodů, které budete v souvislosti s okny a dveřmi v novostavbě nejspíše řešit:

  • Otevíratelnost oken. U oken je obrovský rozdíl v ceně mezi otevíratelnými a fixními okny. Je dobré zvážit, kde bude stačit mít fixní okna bez možnosti otevírání.
  • Posuvné dveře. Interiérové dveře mohou být klasické nebo posuvné. Moderní je používat posuvné dveře, kterými se nepráská, a které šetří prostor. U balkónových dveří usnadní posuvné dveře bezbariérové řešení výstupu na terasu či balkón.
  • Stínící technika. Proti přehřívání interiéru se vyplatí investovat do venkovní stínící techniky, která udrží za oknem nejen světlo, ale i teplo. Venkovní žaluzie, rolety nebo markýzy.
  • Hliník nebo plast. Pro velká okna je nejlepší použít hliníkové profily. Ty lépe udrží těžší trojskla, navíc mají nejdelší životnost. Levnější, ale velmi praktické jsou plastové profily, které si můžete pořídit v dekoru dřeva nebo v antracitové barvě, kdy budou k nerozeznání od hliníku.
  • Hluk a bezpečnost. Pro design je důležité členění oken, ale v praxi oceníte hlavně taková okna, která tlumí zvuk a mají bezpečnostní nerozbitná skla. Samozřejmě záleží na tom, jestli je to potřeba, tam kde žijete.

Konkrétní typ oken a dveří nejlépe proberte se svým architektem nebo projektantem.

Tip: Přečtěte si rozhovor s architektkou Ing. Arch. Karolínou Záluskou, která odpovídá na otázky oken a dveří v novostavbách.

Vchodové dveře by měly být reprezentativní, pevné a odolné. Interiérové dveře pak hlavně praktické, ideálně posuvné, případně do některých pokojů i s prosklením kvůli světlu. Dveře je vhodné ladit s podlahou nebo budoucím zamýšleným vybavením. Jednoznačným trendem současnosti jsou co největší okna, které nemusí být všechna otevíratelná. Při výběru typu profilu, materiálu, zasklení a celkových parametrech oken velmi záleží na tom, kde se vaše novostavba nachází (nadmořská výška, orientace na světové strany, hlučnost a prašnost okolí…).

Ve většině případů staví člověk jeden dům za život, proto se nevyplatí šetřit na kvalitním architektovi nebo projektantovi, který všechny tyto faktory ve svém návrhu zahrne a jistě vám dobře poradí.

Poradit se můžete i v kamenné prodejně, což je lepší varianta nákupu, než pouze přes internet.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/22245610_s.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/22245610_s-150x150.jpgPR-leadersBydleníKdyž se chystáte postavit nový dům, určitě strávíte nějaký čas nad výběrem oken a dveří. Při výběru vám určitě poradí zkušený architekt, ale něco si můžete nastudovat i sami. Důležitý je vzhled, použitý materiál, funkčnost, ale i stínící technika. Někde můžete ušetřit, jinde se šetření z dlouhodobého hlediska nevyplácí. Pojďme...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku
  • 24
    Shares